Ръководството на ЮЗУ „Неофит Рилски“ опроверга твърденията за нарушения във висшето училище
На пресконференция ръководството на ЮЗУ „Неофит Рилски“ опроверга твърденията за нарушения във висшето училище. Повод за пресконференцията е информация, посочена в съобщение на Министерство на образованието и науката (МОН) за непрецизно водене на учебната документация в университета и допуснати редица технически грешки.
Ректорът на университета проф. Николай Марин каза, че сигнал до МОН е подаден на 1 декември от бившия вече преподавател в ЮЗУ „Неофит Рилски“ доц. Стефан Дечев, в който сигнал са посочени твърдения за нарушение във връзка с воденето на документацията. Проверка е извършена в периода 11 – 13 декември 2023 г., периода, в който се проведоха изборите за ректор на университета, отбеляза проф. Марин.
За резултатите от проверката разбрахме на 17 януари, когато имахме тържествен Академичен съвет, когато започваше съвета, с прессъобщение МОН излезе с информация, че е открило редица нарушения, без университетът да е уведомен за констатациите от този доклад, обяви Марин.
Ректорът на висшето училище посочи, че не е получаван доклад за резултатите от проверката. „Това потвърждава за пореден път, че на ЮЗУ не беше дадена думата да се защити“, каза още проф. Марин и допълни, че нито една проверка не може да приключи едностранно.
Във връзка с доц. Дечев, който е подал сигнала, проф. Марин каза, че е имало проблеми в администрирането на студентското състояние в специалност „История“, но по думите му, те са създадени от самия доц. Дечев с „несвоевременно нанасяне на оценките“, което е било пречка за студентите при кандидатстване за стипендия, при подаване на документи за общежитие и т.н. С решение на катедрен съвет на специалност „История“ е упълномощен ръководителят на катедрата проф. Валентин Китанов да нанася служебно оценки на студентите, когато такива не са нанесени в главната книга.
По отношение на констатациите в проверката и твърденията, че има 80 случая на нарушения в специалност „Право“ проф. Марин отбеляза, че проверката е за периода 2015 – 2018 г., когато действащото законодателство е позволявало предсрочно завършване на студенти от специалността и признаване на оценки от друга специалност. Тази промяна е въведена през юли 2022 г. и ние я спазваме, отбеляза ректорът. По думите му в констатациите от проверката не се посочва изрично коя разпоредба на Закона за висшето образование е нарушена, за да се провери и коригира.
Дирекцията, която проверява ЮЗУ „Неофит Рилски“ е същата, която е издала холограмните стикери за дипломите, каза още проф. Николай Марин. „Документацията е в МОН, в същата дирекция, която проверява ЮЗУ „Неофит Рилски“ Може ли, след като са потвърдени тези холограмни стикери, да говорим за фалшиви дипломи?“, каза ректорът.
„Твърдението, че нашите завършили студенти трябва да се явяват на допълни изпити, не отговаря на истината, защото МОН разполага с база от данни, в които е видно, че всички действащи студенти в момента се обучават в специалност „Право“, без да е признат период на обучение от друга специалност, без да са признати изпити от друга специалност, съгласно промяната няма нарушение на закона за висше образование“, коментира още ректорът на университета.
Проф. Марин отбеляза, че студентите на университета няма да полагат допълнителни изпити, а при настоящи студенти няма признат период на обучение след промяната в закона от 2022 г.
Във връзка с публикуван отговор на сайта на Народното събрание на министъра на образованието, след зададен въпрос от народния представител Цвета Рангелова, проф. Марин каза, че интерес буди в писмото, че „комисията не установи нарушение на изпитната процедура по дисциплината „Съпротивление на материала“, каквато дисциплина няма в нито един учебен план в Правно-историческия факултет, отбеляза ректорът. БТА/Десислава Велкова