„Русокоса съдба“ е поетичен изповед за надежда, вяра, любов и свобода
05 Ноември 2025 | 11:11
0 коментара
Култура
Благоевград

„Животът струва 3 стотинки - надежда, вяра, свобода“. Този стих от новата стихосбирка „Русокоса съдба“ на поета и психолог Димитър Драганов сякаш е еманацията на неговата поезия. Авторът представи книгата си с рими вчера /4 ноември 2025 г./ в зала „Изкуство“ на Регионална библиотека „Димитър Талев“ в Благоевград.
Началото на поетичното пътешествие с 26-годишния творец даде водещата Елза Кресничка от отдел „Краезнание“, която умело въведе гостите на събитието в поетичния лабиринт на Димитър Драганов. Тя подчерта, че за него психологията и поезията са като брат и сестра, а в „Русокоса съдба“ превръща неуловимата и невидима съдба в спътник, който ранява и вдъхновява. И не на последно място - изтъкна десетките награди на поета от престижни национални и международни конкурси. След това започна поетичното приключение с рецитал по стихове от „Русокоса съдба“ на Димитър Драганов и Елза Кресничка. Разбира се, че не липсваха въпросите, непринудените и искрени отговори в приятната и поетична атмосфера под звуците на музиката на Ричард Клайдерман. А поезията, която се лееше във въздуха, приличаше на тази музика - романтична, страстна, откровена.
Авторът сподели, че едва 10-годишен открива пъстроцветната магия на поезията и оттогава за него животът е не само любов, а и поезия. „Вярата за мен е сила, от която имаме нужда. Заедно с надеждата и свободата тя прави чудеса“, смята Драганов. И се обърна към гимназистите в зала „Изкуство“, които изучават литература: „Бъдете своето чудо. Не съдете хората. Развивайте таланта си непрекъснато. И не забравяйте дори за ден, че любовта носи усмивки. Нашият медал е любовта!“.
Поетът, който е завършил психология, е убеден, че литературата и психологията ни водят към себепознанието.
Затова срещата с него бе вдъхновяваща и разтърсваща, тъй като присъстващите се впуснаха след нишките на съдбата, за да разберат, че новата стихосбирка на Димитър Драганов събира всички в едно незабравимо пътуване. В новата му книга съдбата е образ - русокоса, светла, превръщаща се в символ на онова невидимо присъствие в живота ни, което понякога носи болка, друг път утеха, но винаги ни подтиква да вървим напред.
Винаги обаче ни води и към доброто. „Да раздавам добро от сърце и душа, то доброто стократно се връща“, пише Димитър Драганов в „Русокоса съдба“. Доброто и любовта в стиховете му вдъхновиха присъстващите в зала „Изкуство“. На финала на поетичната разходка в.и.д. директор на РБ „Д. Талев“ - Емилия Малешевска, връчи на поета благодарствено писмо с пожеланието винаги в живота си да има най-малко 3 стотинки - надежда, вяра, свобода. А най-добре е да са 5 стотинки - надежда, вяра, свобода, любов и доброта.
Началото на поетичното пътешествие с 26-годишния творец даде водещата Елза Кресничка от отдел „Краезнание“, която умело въведе гостите на събитието в поетичния лабиринт на Димитър Драганов. Тя подчерта, че за него психологията и поезията са като брат и сестра, а в „Русокоса съдба“ превръща неуловимата и невидима съдба в спътник, който ранява и вдъхновява. И не на последно място - изтъкна десетките награди на поета от престижни национални и международни конкурси. След това започна поетичното приключение с рецитал по стихове от „Русокоса съдба“ на Димитър Драганов и Елза Кресничка. Разбира се, че не липсваха въпросите, непринудените и искрени отговори в приятната и поетична атмосфера под звуците на музиката на Ричард Клайдерман. А поезията, която се лееше във въздуха, приличаше на тази музика - романтична, страстна, откровена.
Авторът сподели, че едва 10-годишен открива пъстроцветната магия на поезията и оттогава за него животът е не само любов, а и поезия. „Вярата за мен е сила, от която имаме нужда. Заедно с надеждата и свободата тя прави чудеса“, смята Драганов. И се обърна към гимназистите в зала „Изкуство“, които изучават литература: „Бъдете своето чудо. Не съдете хората. Развивайте таланта си непрекъснато. И не забравяйте дори за ден, че любовта носи усмивки. Нашият медал е любовта!“.
Поетът, който е завършил психология, е убеден, че литературата и психологията ни водят към себепознанието.
Затова срещата с него бе вдъхновяваща и разтърсваща, тъй като присъстващите се впуснаха след нишките на съдбата, за да разберат, че новата стихосбирка на Димитър Драганов събира всички в едно незабравимо пътуване. В новата му книга съдбата е образ - русокоса, светла, превръщаща се в символ на онова невидимо присъствие в живота ни, което понякога носи болка, друг път утеха, но винаги ни подтиква да вървим напред.
Винаги обаче ни води и към доброто. „Да раздавам добро от сърце и душа, то доброто стократно се връща“, пише Димитър Драганов в „Русокоса съдба“. Доброто и любовта в стиховете му вдъхновиха присъстващите в зала „Изкуство“. На финала на поетичната разходка в.и.д. директор на РБ „Д. Талев“ - Емилия Малешевска, връчи на поета благодарствено писмо с пожеланието винаги в живота си да има най-малко 3 стотинки - надежда, вяра, свобода. А най-добре е да са 5 стотинки - надежда, вяра, свобода, любов и доброта.







