Росица Тумбева: Съхраняваме и предаване местните обичаи

28 Ноември 2014 | 20:00
0 коментара
Култура

Росица Тумбева е родена и живее в Разлог. Омъжена, има двама сина. По професия учител. Работи в СОУ „Братя Каназиреви”.

Участва в самодейния театрален състав към Читалище Разлог. През 2004 г. участва в създаването на Сдружение с нестопанска цел „Вяра и Дела”. В момента сдружение „Вяра и Дела” изпълнява проект „Проучвай миналото, усъвършенствай настоящето, подготвяй бъдещето” по Процедура №9, мярка 323 – „Съхраняване и възобновяване на селското наследство” от СМР на територията на МИГ – Разлог чрез Програмата за развитие на селските райони, подкрепена от Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони.

mig - logo

Г-жо Тумбева, Вие изпълнявате проект по Стратегията за местно развитие (СМР) на Местна инициативна група – Разлог (МИГ – Разлог). Как научихте за възможностите, които предоставя изпълнението на Стратегията на местното население?

За съществуването на МИГ - Разлог научих от местната преса, както и от сайта на самото сдружение. Присъствах и на първите срещи с представитвли на МИГ - Разлог, общината, бизнеса и местното население, където бе ясно и широко разгласено за ползата от Стратегията за местното развитие на МИГ – Разлог.

Какви дейности са заложени в проекта и какъв е срокът за изпълнението им?

Дейностите по проекта ни „Проучвай миналото, усъвършенствай настоящето, подготвяй бъдещето”, са насочени към съхраняване и предаване на местните обичаи, традиции и театралната дейност в община Разлог. Участвайки в много от културните мероприятия на общината, а също и като член на театралния самодеен състав на Читалище Разлог, виждам необходимостта от запазването и предаването на местното културно богатство на следващите поколения. А младите обичат да участват в такива начинания, стига някой да им подаде ръка и да ги стимулира. Срокът за изпълнение на проекта е до края на месец май 2015 година.  Дейността на сдружението ни ще продължи и след приключване на проекта, за да може това, което сме започнали, да се утвърди и предава и на следващите поколения.

Каква е степента на изпълнение на Вашия проект по Стратегията за местно развитие на община Разлог?

Нашият проект е още в първата половина от своето изпълнение. Стартирахме с представяне на народния обичай „Престъпулка” с подкрепата и съдействието на директора на местния музей Емилия Кадурина и ученици от СОУ „Братя Петър и Иван Каназиреви”, Разлог. Включихме се при реализирането на постановката „Криворазбраната цивилизация” по Добри Войников представена от самодейния театрален състав при читалището.

С какво Вашият проект е уникален и различен от другите?

Бих казала, че проектът ни е необходим и полезен.Хората на община Разлог се гордеят и пазят живи своите традиции и обичаи. Възстановявайки местните изкуства, традиции и занаяти, ще се съхрани и популяризира безценното богатство на Разлог и региона, предавано от поколение на поколение. Тези обичаи са част от живота на всяко семейство – сватбата, появата на децата, свързана с обичаите Бабинден и Престъпулка. Всяко семейство и до днес отбелязва тези празници и използва специални атрибути за тях – хурка и вретено, алени терлици, сватбена кърпа, пушета. В специални ателиета младежите ще се научат да изработват тези атрибути и използват при възстановяване на различните обичаи.

Друга част от нашата дейност е насочена към театралното дело в Разлог, което датира от 1930 г. Местното население е придобило навик да поддържа това изкуство и Разлог се гордее както с талантливи театрални самодейци така и с прекрасната си публика, която с аплодисментите и препълнени салони показва обичта към тетралите. Театърът привлича и много младежи и деца.

Какво предстои да се случи?

Предстои представяне на други обичаи, тяхното дигитализиране, създаване на рекламни материали и сувенири, които за момента няма да споменавам, за да бъдат инресени за участници и зрители.

Как МИГ – Разлог успява да Ви помага?

Благодарим на МИГ – Разлог първо, защото ни даде възможност да кандидатстваме с нашето сдружение „Вяра и Дела” по мярка 323 – „Съхраняване и възобновяване на селското наследство” от СМР на територията на МИГ – Разлог.

Благодарим и за възможността членове на сдружението ни да участват в три обучения, проведени от МИГ – Разлог, които бяха много полезни както от теоретична, така и от практична гледна точка за работата ни по този проект.

Плюс или минус е съществуването на МИГ – Разлог на територията на община Разлог?

Разбира се, че съществуването на МИГ – Разлог на територията на общината е изключително полезно и необходимо. МИГ – Разлог даде възможност на общината, на местния бизнес, на неправителствени организации да развиват и реализират успешно своите дейности и начинания. Още по-голям плюс за общината ни ще бъде, ако и за вбъдеще МИГ – Разлог осигури нови възможности за кандидатстване по европейски проекти.

Добавете Вашия коментар

TOP