Ройтерс: Възможните сценарии за Гърция след изборите

20 Септември 2015 | 20:41
0 коментара
Политика
Ройтерс: Възможните сценарии за Гърция след изборите

(Превод и редакция: Валерия Минкина, БЛИЦ)

Според първоначалните резултати, партията на гръцкия премиер Алексис Ципрас СИРИЗА и основният й опонент – консервативната „Нова демокрация” са с малка разлика след провелите се днес предсрочни парламентарни избори. По всичко личи, че разликата на победителката от останалите няма да бъде достатъчно голяма за самостоятелно управление. Страната се нуждае от политическа стабилност, за да изпълни условията, които ще й осигурят нов спасителен заем от 86 млрд. евро. Затова тя не може да си позволи връщане към политката, водеща към банкрут и излизане от еврозоната.

„Ройтерс” очертава някои от възможните сценарии за коалиции, както и рисковете, които те носят.

Тежкият компромис – СИРИЗА+ „Нова демокрация” (НД)

Такава коалиция би осигурила стабилно мнозинство с над 300 народни представители в парламента, плюс бонуса от 50 места, които изборната система дава на победилата формация. Това вероятно ще удовлетвори кредиторите на Атина, които досега по всякакъв начин се опитваха да убедят политическите лидери в необходимостта от спасителен план.

Съюзът между двете партии, обаче, би бил много труден. Лидерът на НД Вангелис Меймаракис заяви, че е склонен да влезе в него в името на опазването на страната от фалит. Той, обаче, обвинява СИРИЗА в некомпетентност при управлението на кризата. Ципрас от своя страна смята, че това би бил „ненормален съюз” и на свой ред обвини НД, че е била част от политическата система, довела страната до тежката криза.

Освен че двете формации имат различни виждания относно либерализацията на пазара и бежанската криза, тяхната коалиция би превърнала крайнодясната „Златна зора” в много силна и изявена опозиция, макар нейните лидери да са разследвани за участие в организираната престъпност.

Разделяне на сметката – НД или СИРИЗА+ „Потами” и ПАСОК

Въпреки че подкрепата на малки партии като „Потами” и ПАСОК може да се окаже достатъчна за формирането на правителство, лидерите и на двете основни политически сили заявиха, че искат по-широка коалиция в името на политическата стабилност. И Меймаракис и Ципрас си оставиха отворена врата за преговори и така шансът за „тройна коалиция” в Гърция доста се увеличи.

„Потами” е основана миналата година от бивш журналист и събира подкрепа между 4 и 7%. Тя вече заяви готовност да подпише пакт с левите или с консерваторите.

Въпреки че през 2009 година ПАСОК имаше 44% подкрепа, днес тя също е между 4 и 6%.Партията беше в коалиция с НД и по-малки формации по време на кризата. Новият лидер на партията смята, че само със сътрудничество неща могат да се подобрят, но според анализатори, лошият опит с коалициите ще накара ПАСОК да се бори да запази и без това ниската си подкрепа.

Повторение на сценария – СИРИЗА и „Независими гърци”

СИРИЗА заяви, че е готова да се съюзи с бившия си коалиционен партньор „Независими гърци”, които от своя страна вече изключиха сътрудничество с НД. Според проучванията, обаче, „Независими гърци” едва ли ще премине 3-процентната бариера за влизане в парламента.

ПАСОК и „Потами” не искат да се коалират с тях.

Следващи избори

Никой не иска да гласува повече, защото избирателите вече са изморени. Провеждащите се днес избори са третите за тази година след парламентарния вот през януари и референдума за спасителния план през юли.

Ципрас вече започна „игра на обвинения” за това кой ще бъде виновен, ако се стигне до нови избори. Тази седмица той заяви, че ПАСОК и „Потами” ще трябва да обмислят поемането на отговорността за повторение на вота, ако настояват НД да влезе в коалиция със СИРИЗА.

Добавете Вашия коментар

TOP