РИОСВ - Благоевград издаде 3 наказателни постановления при извършени общо 130 проверки през месец август
Само с 3 издадени от РИОСВ - Благоевград наказателни постановления при извършени общо 130 проверки август 2016 г. си заслужи славата на месеца с най-малко поражения върху околната среда от страна на бизнеса.
Хармонията бе нарушена само от кмета на Хаджидимово Людмил Терзиев, който отнесе глоба от 3000 лв. за сметище в речно корито, смолянската фирма „Оникс“ ЕООД, глобена с 2000 лв. за изхвърляне на отпадъчни води в река Струма, и жител на Кочериново, който е наказан със 100 лв. заради идеята си да превърне части от ливада в обработваеми земи.
Значителна част от августовските проверки на РИОСВ бяха по сигнали, постъпили на електронните пощи на инспекцията и Министерството на околната среда и водите. По такъв сигнал инспекторите изследваха пораженията от пожара на сметището в с. Бучино в началото на август, който изпепели 106 дка от депото за отпадъци и още 1000 дка сухи треви, храсти и лозя. Въпреки жалбите на благоевградчани, че вонята от пожара не се търпи, автоматичната измерителна станция за КАВ не установила никакви превишения на нормите за опазване на човешкото здраве, концентрациите на вредни вещества в атмосферния въздух в с. Бучино, с. Българчево и в кв. „Грамада“ също се оказали под пределно допустимите норми.
Сериозни усилия инспекторите хвърлиха и по спасителни акции на различни животни, сигналите за които се получават на придобиващия все по-голяма популярност „зелен телефон“ на РИОСВ. От Хаджидимово сигнализираха за щъркел, който не може да полети поради завързан за краката сезал, и още същия ден птицата бе заловена от еколозите в инспекцията и изпратена в спасителния център на СНЦ "Зелени Балкани" в Стара Загора.
Обява за продажба на таралежи, разлепена в Благоевград, превърна екоинспекторите в истински детективи, след като се наложи чрез полицията да издирват титуляря на посочения телефон, за да знаят на кого на напишат акта и да спасят от него защитените животни.
Друг сигнал на електронната поща ги прати в с. Мечкул, на площадката за подхранване на белоглави лешояди, където се оказа, че токов удар е убил 2 лешояда и 2 гарвана. Констатацията, че инцидентите се случили заради разрушена защита против кацане върху опасни електрически стълбове от високоволтовата електропреносна мрежа, доведоха на място сдружение „Фонд за дивата флора и фауна” - Благоевград и енергетици, които бързо обезопасиха стълба.
РИОСВ трябваше да се занимава и с вековния чинар в двора на църквата "Преподобна Стойна" в санданското с. Златолист, на който вярващите приписват чудодейна лечебна сила. Бдителен мирянин сигнализира, че посетителите на църквата пишат върху дървото с химикалки, флумастри, забиват в кората му монети, а на клоните на дървото са монтирани люлки, но сигналът не впечатли особено еколозите. Причината за равнодушието им е фактът, че въпреки голямата възраст на дървото, чинарът не е обявен за защитен вид. Тъй като дори и незащитените дървета трябва да се опазват, РИОСВ все пак препрати сигнала до кмета на община Сандански да организира защитата му наред с останалите озеленени площи и декоративната растителност в населените места и извънселищните територии, за които се грижат общинските служби.Струма