Ресторантьори блокираха Е -79 край Благоевград, настояват за запазване на 9% ДДС
19 Март 2025 | 15:40
5 коментара
Бизнес
Благоевград

Собственици на заведения и техни служители от Благоевград, Банско, Сандански, Петрич, Кюстендил и Сапарева Баня се събраха на мирен протест в района Главен път Е-79 при Полигона край областния център, предаде "Фокус“.
Пред журналисти Васил Димитров, собственик на заведение за хранене обясни, че протестиращите искат едно нещо – управляващите да ги чуят и да им дадат това, което им е било обещано.
"В последните години виждаме как постоянно се обещава и накрая не се изпълнява. Искаме да покажем, че сме единни, че няма да отстъпим. Искаме това, което са ни дали като право, да го ползваме, защото реално ние не искаме да вдигаме цените в нашите заведения. Всичко е много елементарно – просто да ни дадат това, което са ни обещали и ние няма да вдигаме цените в нашите заведения. Наясно сме, че цените са високи, но това не зависи от нас. Зависи от всичко, което се случва в момента в нашата държава. Вдига се минималната работна заплата, ние трябва да я вдигнем. Повишават се цените на хранителните продукти, ние и ние трябва да повишим цените“, каза още той.
Димитров коментира и бойкотите, които се организират срещу хранителните магазини във връзка с високите цени на стоките.
"До вчера имаше протести в хранителните магазини, затова, че са скъпи хранителните стоки, пък всички се оглеждат в нас – защо са скъпи салатите или каквото и да е било друго в заведенията. Ние от къде пазаруваме – да не пазаруваме от Луната? Всички пазаруваме от едно и също място. Навсякъде е скъпо. Няма как ние да направим по-различно ценообразуване“, поясни той.
Собственикът на заведение добави, че това, което искат от бранша е запазване на 9% ДДС, а не плануваното увеличение на 20 %.
"Протестът ще бъде мирен. По никакъв начин няма да правим вандалщини. Искаме да покажем, че сме преди всичко възпитани. Това, което мога да кажа е, че искаме да покажем, че ако не се съобразят с нас, то действията ни ще прераснат в нещо по-масово и доста по-голямо“, допълни той.
Васил Димитров подчерта, че ако Народното събрание приеме увеличението на ДДС-то на 20%, то от бранша са готови и на по-мащабни действия.
По време на изказването му стана ясно, че към момента не е коментирано да се затварят заведения като част от протестните акции.
Пред журналисти Васил Димитров, собственик на заведение за хранене обясни, че протестиращите искат едно нещо – управляващите да ги чуят и да им дадат това, което им е било обещано.
"В последните години виждаме как постоянно се обещава и накрая не се изпълнява. Искаме да покажем, че сме единни, че няма да отстъпим. Искаме това, което са ни дали като право, да го ползваме, защото реално ние не искаме да вдигаме цените в нашите заведения. Всичко е много елементарно – просто да ни дадат това, което са ни обещали и ние няма да вдигаме цените в нашите заведения. Наясно сме, че цените са високи, но това не зависи от нас. Зависи от всичко, което се случва в момента в нашата държава. Вдига се минималната работна заплата, ние трябва да я вдигнем. Повишават се цените на хранителните продукти, ние и ние трябва да повишим цените“, каза още той.
Димитров коментира и бойкотите, които се организират срещу хранителните магазини във връзка с високите цени на стоките.
"До вчера имаше протести в хранителните магазини, затова, че са скъпи хранителните стоки, пък всички се оглеждат в нас – защо са скъпи салатите или каквото и да е било друго в заведенията. Ние от къде пазаруваме – да не пазаруваме от Луната? Всички пазаруваме от едно и също място. Навсякъде е скъпо. Няма как ние да направим по-различно ценообразуване“, поясни той.
Собственикът на заведение добави, че това, което искат от бранша е запазване на 9% ДДС, а не плануваното увеличение на 20 %.
"Протестът ще бъде мирен. По никакъв начин няма да правим вандалщини. Искаме да покажем, че сме преди всичко възпитани. Това, което мога да кажа е, че искаме да покажем, че ако не се съобразят с нас, то действията ни ще прераснат в нещо по-масово и доста по-голямо“, допълни той.
Васил Димитров подчерта, че ако Народното събрание приеме увеличението на ДДС-то на 20%, то от бранша са готови и на по-мащабни действия.
По време на изказването му стана ясно, че към момента не е коментирано да се затварят заведения като част от протестните акции.
Добавени коментари
Равносметка публикува:
19 Март 2025 | 22:29
На нас потребителите все ни е в гъза! Ако не ни оберат ресторантьорите-ще ни обере държавата.Кукунякът е там,че като им намалят на келнерите ДДС-то - те ще могат да кръщават цените ,както си искат.
Иван публикува:
19 Март 2025 | 20:47
Ненаяли се..
Само питам публикува:
19 Март 2025 | 19:20
Та от кой е ДДС-то - от ресторантьорите или от нас - потребителите??? Те не са ли само "посредници"?
Иван публикува:
19 Март 2025 | 16:46
Екстрите и глезотиите трябва да се заплащат с нормално ДДС от 20 процента.
Връщането е на 20% публикува:
19 Март 2025 | 16:06
Дайте да уточним: ДДС за ресторантьорския бизнес е 20%. По време на пандемията от Ковид беше намалено на 9%, за да не фалират собствениците на заведения и това им помогна много. Сега вече пандемия няма, заведенията са пълни и ДДС трябва са върне пак на 20%. Ами той и хляба беше с 0% ДДС за пандемията, ама вече не е. Мисля, че за гражданите по-важно е ДДС за хляба, а не за мастиката и кафето.






