Решението "в оставка" за Банско - грубо погазване на седем закона

01 Август 2014 | 15:26
0 коментара
Общество

От декларация на коалицията от природозащитни и други неправителствени организации

Решението на Министерския съвет да влючи в концесията на "Юлен" АД още 650 декара писти, лифтове и съоръжения държавна собственост в ски зоната в Банско (което при липсата на официални документи може да се предполага от изявлението на вицепремиера в оставка Даниела Бобева), ползвани досега се ползваха незаконно от концесионера, е грубо погазване на седем български закона

- за концесиите, за държавната собственост, за околната среда, за защитените територии, за предотвратяване и установяване на конфликт на интереси, за държавните помощи и за икономическите и финансовите отношения с дружествата, регистрирани в юрисдикции с преференциален данъчен режим, свързаните с тях лица и техните действителни собственици.
С това свое решение държавата без търг или конкурс предоставя за ползване изградени лифтове, съоръжения и писти за смешното годишно възнаграждение от 26 ст. на кв.м застроена площ. В година, когато гражданите на България, пострадали от наводненията, получават от 100 до 500 лева помощ, а болните не могат да получат животоспасяващо лечение, дължимо им от държавата, помощ получават фирми с милиони левове печалба годишно.

Част от предоставените сгради и съоръжения попадат в зони в Национален парк "Пирин", в които е забранена стопанска дейност. С това се нарушават както законите за околната среда и за защитените територии, така и планът за управление на парка.

За коалицията "За да остане природа в България" решението на правителството в оставка е непозволена държавна помощ, реализирана без изискваното от закона разрешение на Европейския съюз, за което ще бъде информирана Европейската комисия.

Съгласно закона за офшорните компании след 1 юли 2014 г. в дружества, в които участват общините или държавата, не могат да участват офшорни компании като концесионера на ски зона Банско. Или ако участват, фактическият собственик трябва да бъде разкрит и да е гражданин на Европейския съюз.

По последни данни сред акционерите на "Юлен" е и офшорката "Т.А.К сървисис" с дял от 30%, регистрирана на Британските Вирджински острови, с неразкрит фактически собственик. По тази причина не може да се гарантира, че членове на правителството в оставка не са в конфликт на интереси с последния си подарък за концесионера на ски зоната в Банско.

Изменението на един концесионен договор съгласно закона може да се извърша само "при последващо възникване на опасност за националната сигурност и отбраната на страната, за околната среда, за човешкото здраве, за защитените територии, зони и обекти и за обществения ред".
Министерският съвет да обясни кои от тези опасности са факт, за да се променя договорът.

Настояваме: 
- прокуратурата да разследва решението на правителството в оставка и да разпореди на министъра на околната среда и водите да спре изпълнението на решението

- президентът Росен Плевнелиев чрез създаваното от него служебно правителство да се задейства да възстанови държавната собственост в Национален парк "Пирин", който е изключителна държавна собственост по закон

- политическите сили да осъдят това решение на правителството в оставка в последния момент, което е символ на продължаващото задкулисно управление в полза на неясни физически лица. 

Добавете Вашия коментар

TOP