Регистрират фирми на хора с увреждания заради привилегии в обществените поръчки

08 Април 2015 | 07:18
0 коментара
Общество

В сектора на обществените поръчки се отвори широко нова врата за злоупотреби и изкривяване на конкуренцията.

Гласувани при кабинета на Пламен Орешарски промени в закона за обществените поръчки дават прекалено големи привилегии на фирмите, в които работят хора с увреждания. От края на 2014 г. възложителите са длъжни да ползват такива фирми при огромен брой търгове. В същото време законът им забранява да поставят към тях каквито и да е било изисквания за доказване на опит, а офертите на останалите кандидати се отхвърлят служебно. Това е довело до истински бум в регистрирането на нови фирми на хора с увреждания, показа проверка на "Сега".

От влизането на текстовете в сила агенцията е регистрирала 68 нови специализирани фирми, като броят им ежедневно расте. За сравнение - за 10 години, от март 2005 г. до промените в закона, агенцията е регистрирала едва 123 дружества, или около 12 фирми на година. Бумът в регистрацията идва на фона на хронични злоупотреби с издаването на ТЕЛК, формални текстове за контрол от страна на агенцията и ниският й капацитет да извършва проверки. Включването в регистъра на агенцията става на базата на заявление, в което фирмите трябва да докажат, че са наели определен процент хора с увреждания (минимум 30% от служителите при повечето заболявания), като тази информация подлежи на задължителна проверка. Шефът на агенцията Минчо Коралски обаче признава, че последващ контрол дали служителите са останали на работа трудно може да се извършва.

"Наистина имаме бум на тези заявления, на ден се налага да разглеждаме по пет такива искания. В същото време законът не ни дава достатъчно инструменти за ограничаване на евентуални злоупотреби", коментира Коралски. Той изтъкна, че в част от случаите заявления подават изцяло новорегистрирани фирми без никаква предходна история. При някои от тях за еднолични собственици или управители се посочват много възрастни хора, при други изискването за 30% служители с увреждания се покрива лесно, защото са малобройни с по двама-трима служители. "Специализираните предприятия и кооперации също поставят въпроса за въвеждане в законодателството на допълнителни изисквания, така че да има гаранции, че специалната защита наистина се ползва от хора в затруднено положение", изтъкна още Коралски. Според него е необходимо да се въведе последващ контрол, за да е сигурно, че хората с увреждания остават на работа във въпросните фирми, като една от възможностите е агенцията да получи достъп до базите данни с регистрирани договори в НАП. Коралски призна, че с хората, с които разполага, няма как да прави проверки на място. Общата численост на персонала на агенцията е 24 души. "Въпреки проблемите не бива с мръсната вода да изхвърляме и бебето и механично да се връщаме към стария режим", призова той.

Това са поредните промени в ЗОП, които се правят от предполагаемо добри намерения. До приемането им специализираните предприятия и кооперации на хора с увреждания имаха възможност да участват в изрично запазени за тях обществени поръчки, но само след като предварително са обявили капацитета на дейността си. На база на тази информация при изчерпателно посочен кръг от дейностите възложителите решават дали на следващата година да обявят поръчка, предназначена само за тях. Фирмите на свой ред могат да участват само ако докажат, че имат сили да изпълнят сами или в съдружие с други подобни дружества поне 80% от дейностите. Обявените по този ред поръчки през годините се броят на пръсти, като от 2008 до 2011 г. броят им възлиза на едва 60, а обемът - на 20 млн. лв.

Сега обаче законът е отишъл в другата крайност. Според одобрените изменения възложителите вече са императивно задължени да запазват за специализираните предприятия огромен брой поръчки, без да имат право на преценка. Този режим вече се прилага за общо 385 дейности при 205 дейности в предходния списък. Така сред запазените за специализирани предприятия поръчки вече фигурират масово предоставяни услуги като туроператорски дейности, печатни услуги, програмиране и софтуерни услуги, счетоводни услуги, транспортни услуги и др. Показателна за промяната на режима е статистиката на Агенцията за обществени поръчки за обявените по този ред поръчки. От януари насам броят им е 129, като сред запазените за фирми на хора с увреждания търгове има такива за доставки на храни, на канцеларски материали, за организиране на пресконференции и събития за публичност, за строителни дейности и др.

По всички тези поръчки възложителите са уточнили в обявленията, че обявените общи критерии за подбор на участниците не важат за специализираните предприятия и кооперациите на хора с увреждания. Така дори и по съответната поръчка да има поставени минимални изисквания за финансово състояние или опит на кандидатите, за фирмите, регистрирани в Агенцията за хора с увреждания, тези изисквания не важат. Те се допускат директно до оценяване на офертите. Ако тези оферти отговарят на изискванията на възложителя, останалите - на нерегистрирани по специалния ред фирми, изобщо не се разглеждат.

Не е ясно как при тези текстове може да се гарантира качествено изпълнение на поръчката. Проверка в регистъра на обществените поръчки показва, че обемите при такива търгове съвсем не са малки. Сред последните обявени поръчки, запазени за фирми на хора с увреждания, например е търг на изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури с предмет "Изготвяне на детайлна спецификация, разработване, внедряване на софтуерното решение, доставка на хардуер и обучение". Право на участие в процедурата имат фирми, които в последните 3 години са изготвяли минимум една детайлна спецификация за ИТ инфраструктура (SRS) и имат минимум една доставка на софтуер. В обявлението изрично е указано, че тези технически изисквания не се прилагат за участници, които са регистрирани като специализирани предприятия в Агенцията за хората с увреждания. Прогнозната стойност по тази поръчка възлиза на 601 627 лв. без ДДС. /БГНЕС

Добавете Вашия коментар

TOP