Регионалният исторически музей Благоевград отчете успешно изпълнение на проект за енергийно обновяване
26 Май 2026 | 17:00
0 коментара
Общество
Благоевград

Заключителна пресконференция по проект
„Подобряване на енергийната ефективност на сградата на Регионален исторически музей - Благоевград“
Регионалният исторически музей – Благоевград представи резултатите от реализирания проект за енергийно обновяване на сградата на музея, осъществен с финансовата подкрепа на Националния план за възстановяване и устойчивост.
Основната цел на проекта е сградата на музея да достигне клас на енергийна ефективност „А“ чрез прилагане на съвременни мерки за енергийна ефективност, съобразени с европейските и националните политики в тази област.
Сред постигнатите резултати са:
над 30% спестяване на първична енергия
55% използване на енергия от възобновяеми източници в сградата след инвестициите
намаляване на разходите за енергопотребление
подобряване на условията за съхранение на музейните експонати
по-добър микроклимат за посетители и служители
удължаване живота на сградата
По проекта са изпълнени дейности по енергийно обследване, строително-монтажни работи за енергийна ефективност и достъпна среда, авторски и строителен надзор, както и независима експертна оценка за постигнатите резултати.
Основни индикатори:
обновена площ – 5 298 кв. м.
намаляване на емисиите на парникови газове – 273,33 т CO₂ еквивалент
намаляване на годишното потребление на първична енергия – 1 069 437,31 kWh
Общият бюджет на проекта е 1 547 197,68 евро, от които 98,04% са безвъзмездна финансова помощ, а 1,96% – собствено финансиране.
Данните за реализираните дейности и постигнатите резултати по проекта бяха представени от Мария Грозданова – ръководител на проекта, и Кирил Алексиев – директор на Регионален исторически музей – Благоевград.
Ремонтът на сградата е дългоочаквана стъпка за музея и неговия екип, тъй като сградата не е била основно обновявана повече от 40 години. Реализирането на проекта е важна крачка към по-модерна, устойчива и енергийно ефективна среда в полза на културното наследство, посетителите и служителите на музея.
„Подобряване на енергийната ефективност на сградата на Регионален исторически музей - Благоевград“
Регионалният исторически музей – Благоевград представи резултатите от реализирания проект за енергийно обновяване на сградата на музея, осъществен с финансовата подкрепа на Националния план за възстановяване и устойчивост.
Основната цел на проекта е сградата на музея да достигне клас на енергийна ефективност „А“ чрез прилагане на съвременни мерки за енергийна ефективност, съобразени с европейските и националните политики в тази област.
Сред постигнатите резултати са:
над 30% спестяване на първична енергия
55% използване на енергия от възобновяеми източници в сградата след инвестициите
намаляване на разходите за енергопотребление
подобряване на условията за съхранение на музейните експонати
по-добър микроклимат за посетители и служители
удължаване живота на сградата
По проекта са изпълнени дейности по енергийно обследване, строително-монтажни работи за енергийна ефективност и достъпна среда, авторски и строителен надзор, както и независима експертна оценка за постигнатите резултати.
Основни индикатори:
Общият бюджет на проекта е 1 547 197,68 евро, от които 98,04% са безвъзмездна финансова помощ, а 1,96% – собствено финансиране.
Данните за реализираните дейности и постигнатите резултати по проекта бяха представени от Мария Грозданова – ръководител на проекта, и Кирил Алексиев – директор на Регионален исторически музей – Благоевград.
Ремонтът на сградата е дългоочаквана стъпка за музея и неговия екип, тъй като сградата не е била основно обновявана повече от 40 години. Реализирането на проекта е важна крачка към по-модерна, устойчива и енергийно ефективна среда в полза на културното наследство, посетителите и служителите на музея.










