Рециклират батерии чрез... сьомга

20 Януари 2015 | 01:55
0 коментара
Любопитно

Всяка година японската рибна индустрия изхвърля хиляди тонове сперма от сьомга. Учените обаче са намерили твърде полезно нейно свойство, което може да се окаже много важно за околната среда. 

Изследователи от Токийския университет предлагат спермата от сьомга

да се използва в процеса на рециклиране на редките метали, известни като лантаниди.

Те се използват в редица продукти, като се започне от смартфони и презареждащи се батерии и се стигне до магнити и енергоспестяващи крушки, пише сп. „Сианс е авнир“. 

Търсенето на лантаниди рязко се увеличи през последните няколко години, достигайки 110 хил. т през 2013 г. 

Добивът им обаче е труден, а Китай, който на практика притежава монопол върху производството им, налагаше квоти за износа им, които бяха вдигнати едва в началото на тази година. 

За да се отговори на нуждите на индустрията, надеждите са свързани с рециклирането на лантанидите. За целта понастоящем се ползва технология, при която уредът се натрошава и се поставя в киселинен разтвор.

За да се подобри методът, японски изследователи предлагат да се използва лиофилизирана сперма от сьомга –

богата на ДНК пудра, чиито фосфатни групи се свързват лесно с редките метали. Тя се смесва с разтвор, съдържащ лантаниди, които прилепват към нея и след това са извлечени чрез обработване с киселина и центрофугиране. 

Този метод позволява да се извлекат 80% от редките метали, но не осигурява ефикасното им отделяне един от друг, коментира обаче Жан-Клод Бюнзли от Федералния политехнически институт в Лозана, Швейцария.

Добавете Вашия коментар

TOP