Разлог съхрани традицията: Топене на китки в навечерието на Гергьовден

06 Май 2025 | 16:24
0 коментара
Култура
Благоевград
Разлог съхрани традицията: Топене на китки в навечерието на Гергьовден

В навечерието на Гергьовден в Разлог оживя древният обичай по топене на китки – цветен, красив и пълен с надежда за здраве и берекет.



 

Разлог отбеляза един от най-обичаните пролетни празници Гергьовден с пресъздаването на тази вековна традиция.

Млади моми изплетоха китки от свежи цветя, които украсиха с червен конец и различни лични знаци (“нишани“)– синджирче, пръстен, гривна, обица или мънисто, за да могат на следващия ден да разпознаят своята.

 

Както повелява обичаят, китките бяха потопени в глинен съд с вода и оставени под трендафил за през нощта, а всяка девойка си намисли тайно желание.

Днес, на самия празник Гергьовден, след утринната литургия, момите  извадиха съда с китките, заиграха пъстро хоро около него и запяха характерни гергьовски песни.

Китките се раздават с наричане за здраве, любов, късмет и благополучие през годината.

Ритуалът е съхранен и в селата Баня и Бачево, където също се спазва традицията с почит и вдъхновение.

Разлог съхрани традицията: Топене на китки в навечерието на Гергьовден
Разлог съхрани традицията: Топене на китки в навечерието на Гергьовден
Разлог съхрани традицията: Топене на китки в навечерието на Гергьовден

Добавете Вашия коментар

TOP