Разлог се връща към корените -нова книга събира ритуали, обреди и традиции от миналото
08 Декември 2025 | 09:59
2 коментара
Общество
Благоевград

След повече от пет десетилетия Разлог има книга, която разказва за ритуалите, обредите, музиката, танца, бита и нравите на местното население. Описаното в книгата е плод на научния труд на четирима професионалисти в областта на историята - Емилия Кадурина, музикалната и песенна култура - д-р Мариана Манолева и д-р Милко Бошнаков и танцовата култура - д-р Данаил Атанасов. Информацията в книгата е базирана на години теренни проучвания и практика на колегите в областта им. На 4 декември, екипът на читалището представи книгата пред местното население чрез кратка художествена импресия от различни фрагменти, описани в книгата.
Представители на част от самодейните състави по вълнуващ начин възпроизведоха позабравени вече обреди и традиции чрез инструментите на художественото слово, театъра, песента и танца. Специални гости бяха живите човешки съкровища "Добърските баби", които пресъздадоха "Правене на феруглица". Поднасяме им голямото си уважение, респект и благодарност! Вълнуващ завършек бе срещата на многобройната публика лично с авторите, които споделяха своето вдъхновение в откровени лични разговори с всеки един повеч от час.
Поклон пред всички, които с цялата си всеотдайност направиха вечерта една среща с миналото, която докосва, трогва и оставя следа в душата на чувствителния разложанин! Специални благодарности на читалищното настоятелство за безпрекословната подкрепа за пореден път! Идеята и реализацията е на Велина Кулина - секретар на читалището и Иван Мишков - организатор.
Източник и снимки: Народно Читалище - Разлог "15 септември 1903-1909 г."
Представители на част от самодейните състави по вълнуващ начин възпроизведоха позабравени вече обреди и традиции чрез инструментите на художественото слово, театъра, песента и танца. Специални гости бяха живите човешки съкровища "Добърските баби", които пресъздадоха "Правене на феруглица". Поднасяме им голямото си уважение, респект и благодарност! Вълнуващ завършек бе срещата на многобройната публика лично с авторите, които споделяха своето вдъхновение в откровени лични разговори с всеки един повеч от час.
Поклон пред всички, които с цялата си всеотдайност направиха вечерта една среща с миналото, която докосва, трогва и оставя следа в душата на чувствителния разложанин! Специални благодарности на читалищното настоятелство за безпрекословната подкрепа за пореден път! Идеята и реализацията е на Велина Кулина - секретар на читалището и Иван Мишков - организатор.
Източник и снимки: Народно Читалище - Разлог "15 септември 1903-1909 г."
Добавени коментари
Разлог публикува:
08 Декември 2025 | 17:21
Наше си е най убаво
с.Баня публикува:
08 Декември 2025 | 10:05
Поздрав!
Младите трябва да знаят откъде идват.
Да знаят кои са.







