Разкази за душата: София Стойнева представи новата си книга в Благоевград
19 Март 2026 | 17:04
0 коментара
Култура
Благоевград

Зрънцата живот в разказите на София Стойнева, които хранят душата на читателите
Писателката София Стойнева и нейните почитатели участваха в литературно и вълнуващо „изкачване“ към сборника с разкази „Качи се по-нагоре“ на авторката. Те си дадоха среща вчера /18 март 2026 година/ в зала „Изкуство“ на Регионална библиотека „Димитър Талев“ в Благоевград. А тя ще се помни дълго, защото отвори „прозорците“ към 27-те истории във втората книга на преподавателката по български език и литература. София Стойнева се чувства много уютно в кратките повествователни текстове и катери нови литературни върхове. И успява да плени душата на читателя с историите, които разказва. Те нямат връзка помежду си, имат свой собствен живот, някои са посветени на конкретни личности.
Обединяват ги вечните теми за човешките избори, избори, които могат да се окажат грешка, да ни донесат страдание, но това са си нашите избори. Засягат се и темите за нашата съвест, за морала, за устойчивостта и вътрешното израстване, за любовта, отчуждението, за образованието.
„Когато пиша, сякаш съм в друго измерение. Много често хващам зрънце реалност, което узрява в главата ми, надграждам го и създавам текст, който да разкажа на хората. Радвам се, че читатели ми казват, че четат бавно моята книга, както се яде хубав шоколад - по едно малко парченце, за да му се насладят по-дълго време“, сподели писателката пред своите гости, сред които бе и областният управител на Благоевград - Николай Куколев.
Книгата „Качи се по-нагоре“ впечатлява с човешко лице, с актуални проблеми, с невероятни сюжети. Такива, каквито може да ни даде само живият живот. А там се намесва перото на авторката, което „меси“ думи, случки и послания и ги превръща в разкази, които „хранят“ душата на този, които разлисти страниците на творбата.
Авторът пише за отчуждението и самотата в съвременното общество, за физическата сила и душевното безсилие да преследваш мечтите си, за скъперничеството, което обезобразява човека, за домашното насилие, за волята да се промениш и да помогнеш на душата да разцъфне, за майчината обич и закрила, за онази любов, чиято рецепта трудно се намира. Защото всичко искрено започва от сърцето, върви, където върви, за да се върне отново в него.
Човек трябва да се надскочи до висините на сърцето си, но понякога се оказва, че щастието е останало някъде долу.
„Когато видиш чуждото нищо, може да разбереш, че имаш всичко. Най-важното е да обичаме живота, да го ценим, да не пропиляваме стойностните моменти в него. А любовта, тя е навсякъде, само трябва да я усетим и да е прегърнем“, каза още авторката, която изкачва смело стълбата към висотата на страхотен белетрист, чиито творби вълнуват и вдъхновяват.
На финала София Стойнева даде автографи на и отправи индивидуални послания към всеки един, който имаше в ръцете си нейната книга. Тя пък получи цветя и благодарствено писмо от в.и.д. директор на РБ „Д. Талев“ - Емилия Малешевска, към които се прибавиха и пожеланията да не спира своето изкачване в живота и творчеството си, а с нея по стълбите да стъпват доброто и любовта.
Писателката София Стойнева и нейните почитатели участваха в литературно и вълнуващо „изкачване“ към сборника с разкази „Качи се по-нагоре“ на авторката. Те си дадоха среща вчера /18 март 2026 година/ в зала „Изкуство“ на Регионална библиотека „Димитър Талев“ в Благоевград. А тя ще се помни дълго, защото отвори „прозорците“ към 27-те истории във втората книга на преподавателката по български език и литература. София Стойнева се чувства много уютно в кратките повествователни текстове и катери нови литературни върхове. И успява да плени душата на читателя с историите, които разказва. Те нямат връзка помежду си, имат свой собствен живот, някои са посветени на конкретни личности.
Обединяват ги вечните теми за човешките избори, избори, които могат да се окажат грешка, да ни донесат страдание, но това са си нашите избори. Засягат се и темите за нашата съвест, за морала, за устойчивостта и вътрешното израстване, за любовта, отчуждението, за образованието.
„Когато пиша, сякаш съм в друго измерение. Много често хващам зрънце реалност, което узрява в главата ми, надграждам го и създавам текст, който да разкажа на хората. Радвам се, че читатели ми казват, че четат бавно моята книга, както се яде хубав шоколад - по едно малко парченце, за да му се насладят по-дълго време“, сподели писателката пред своите гости, сред които бе и областният управител на Благоевград - Николай Куколев.
Книгата „Качи се по-нагоре“ впечатлява с човешко лице, с актуални проблеми, с невероятни сюжети. Такива, каквито може да ни даде само живият живот. А там се намесва перото на авторката, което „меси“ думи, случки и послания и ги превръща в разкази, които „хранят“ душата на този, които разлисти страниците на творбата.
Авторът пише за отчуждението и самотата в съвременното общество, за физическата сила и душевното безсилие да преследваш мечтите си, за скъперничеството, което обезобразява човека, за домашното насилие, за волята да се промениш и да помогнеш на душата да разцъфне, за майчината обич и закрила, за онази любов, чиято рецепта трудно се намира. Защото всичко искрено започва от сърцето, върви, където върви, за да се върне отново в него.
Човек трябва да се надскочи до висините на сърцето си, но понякога се оказва, че щастието е останало някъде долу.
„Когато видиш чуждото нищо, може да разбереш, че имаш всичко. Най-важното е да обичаме живота, да го ценим, да не пропиляваме стойностните моменти в него. А любовта, тя е навсякъде, само трябва да я усетим и да е прегърнем“, каза още авторката, която изкачва смело стълбата към висотата на страхотен белетрист, чиито творби вълнуват и вдъхновяват.
На финала София Стойнева даде автографи на и отправи индивидуални послания към всеки един, който имаше в ръцете си нейната книга. Тя пък получи цветя и благодарствено писмо от в.и.д. директор на РБ „Д. Талев“ - Емилия Малешевска, към които се прибавиха и пожеланията да не спира своето изкачване в живота и творчеството си, а с нея по стълбите да стъпват доброто и любовта.








