Радев: Решението на КС е победа на правото, депутатите да внесат референдума ми за еврото
19 Ноември 2025 | 12:16
1 коментара
Политика
България

Решението на Конституционния съд е „победа на правото над произвола на политическата класа“. Това заяви президентът Румен Радев пред журналисти, след като магистратите постановиха, че бившият председател на Народното събрание Наталия Киселова неправомерно е отклонила предложението му за провеждане на референдум за влизането на България в еврозоната.
Според държавния глава решението на КС има обратно действие и ясно постановява, че председателят на парламента няма право да отклонява предложение, направено от законово овластен субект. Въпреки това Радев определи случващото се тази сутрин в Народното събрание като „фарс“ и „ново закононарушение по същия казус“. Той определи като лъжа твърденията, че депутатите не могат да внесат предложението му в пленарната зала, защото мотивите му били върнати.
„На 13 май получих от НС единствено препис с разпореждането на Киселова, но не и моите документи. Моите предложения и мотиви и в момента са в парламента, в тяхното деловодство“, посочи Радев. Президентът призова народните представители: „Ако имат останало достойнство и уважение към волята на хората, да отидат в деловодството, да вземат моето предложение и мотиви, да ги внесат, дебатират и гласуват. Нека ясно се произнесат – ще се съобразят ли с волята на хората или ще я пренебрегнат.“ Държавният глава подчерта, че по силата на решението на КС парламентът е длъжен да се произнесе.
„Няма какво да внасям – документите ми са в парламента. От тях се иска само да изпълнят закона. За съжаление, този парламент, вместо да ражда закони, ражда беззаконие, скандали и отвращение“, заяви Радев.
Според държавния глава решението на КС има обратно действие и ясно постановява, че председателят на парламента няма право да отклонява предложение, направено от законово овластен субект. Въпреки това Радев определи случващото се тази сутрин в Народното събрание като „фарс“ и „ново закононарушение по същия казус“. Той определи като лъжа твърденията, че депутатите не могат да внесат предложението му в пленарната зала, защото мотивите му били върнати.
„На 13 май получих от НС единствено препис с разпореждането на Киселова, но не и моите документи. Моите предложения и мотиви и в момента са в парламента, в тяхното деловодство“, посочи Радев. Президентът призова народните представители: „Ако имат останало достойнство и уважение към волята на хората, да отидат в деловодството, да вземат моето предложение и мотиви, да ги внесат, дебатират и гласуват. Нека ясно се произнесат – ще се съобразят ли с волята на хората или ще я пренебрегнат.“ Държавният глава подчерта, че по силата на решението на КС парламентът е длъжен да се произнесе.
„Няма какво да внасям – документите ми са в парламента. От тях се иска само да изпълнят закона. За съжаление, този парламент, вместо да ражда закони, ражда беззаконие, скандали и отвращение“, заяви Радев.
Добавени коментари
Якоруда е с Румен Радев публикува:
19 Ноември 2025 | 21:12
ДОГАН и Румен Радев са ТУК , РУСНАЦИТЕ идват за ШИШИ, Чухте ли -помияри- Вакльов и Ревански и Марио Асьов. Той ви извади от нафталина, и сега Той ще ви върне отново Там. Предатели скоро ще приключим с вас Завинаги. Шиши е пътник за Отвъдното. А за вас белезници и затвор. Поп Кръстьо ще остане клисар. А Сирачките Пудели обратно в Бунцево. Всички подлоги на Драго ще останат без работа. Вие сте политически трупове и мъжки проститутки. Пудели на Шиши.






