Радев: На 6 март трябва да има оставка на цялото правителство. Не съм доволен от работата на Тагарев
Критериите за оценка на министри са странни. Някои от лидерите в коалицията искат военният министър Тодор Тагарев да освободи поста, защото не прави достатъчно за Украйна. Това е форма на нихилизъм.
Това заяви президентът на България Румен Радев от Анталия, където участва в дипломатически форум.
Изказването му е по повод изострените отношения в "сглобката", която от няколко дни се кара за поста на военния министър. Още във вторник лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов разкритикува министъра на отбраната Тодор Тагарев, като в сряда той и председателят на ДПС Делян Пеевски поискаха и оставката му. След това групата на ПП-ДБ го защити. Повод за обвиненията към Тагарев е забавената военна помощ за Украйна, която и към момента продължава да се намира на територията на България. Президентът каза още, че напоследък имало странни критерии за оценка на министри и добави: "За Тагарев казват, че той трябва да освободи поста, защото той не прави достатъчно за Украйна, което за мен е висша форма на нихилизъм... Кога ще попитат българите дали харесват Тагарев и какво прави той за сигурността в страната."
След това президентът заключи, че очаква да види "министър на отбраната, който ще работи приоритетно за сигурността на страната".
Държавният глава Румен Радев обяви, че все още не е мислил на кои възможности от Конституцията би се спрял, ако се стигне до назначаването на ново служебно правителство. На 6 март трябва да има оставка на цялото правителство. Тя да се приеме от парламента и едва тогава да се премине към цикъла на консултации, подчерта той.
От доверието вътре в коалицията и от самооценката, която си дават, зависи дали 8 март ще бъде датата за нови предсрочни избори, каза президентът Румен Радев пред журналисти в отговор на въпрос дали 8 март може да бъде датата за нови предсрочни избори.
Припомняме, че държавният глава участва в третото издание на дипломатическия форум в Анталия по покана на президента на Турция Реджеп Тайип Ердоган.
Радев коментира и темата с преноса на природен газ. "При отпадане на дерогацията има повишен икономически риск, но да се надяваме, че ще бъде предотвратено скокообразно повишаване на цените. Обсъдихме това да възстановя доверието в България като надежден енергиен партньор. То беше нарушено от енергийната вноска. Тя беше промушена в парламента и два месеца по-късно я отмениха. Орбан не го е забравил, в момента Унгария вече провежда процедура по сключване на договор с "Боташ" през нас, а нас вече ни няма. От фактор, който да търгува с газ, се превърнахме само в територия, през която преминава газ", заяви той.
Румен Радев и турският президент Реджеп Тайип Ердоган се срещнаха в рамките на Дипломатическия форум и обсъдиха последните събития, свързани с руско-украинската война и израелско-палестинския конфликт.
„Визията, която набелязахме за задълбочаване на търговския обмен и сътрудничество, остава приоритет и за двете страни. Колкото и изострени да са противоречията и конфликтите в региона, разрешаването им става само чрез дипломация. Настояваме за балансирано използване на всички средства за възстановяване на диалога. Не можем да вземаме решения, които могат да доведат до разрастване на сблъсъка в Украйна. Стигнем ли до ядрено оръжие, нещата вече губят смисъл”, смята президентът.
|
Радев: Искането Тагарев да освободи поста, защото не прави достатъчно за Украйна, е нихилизъм |