Първи осъден за незаконна сеч в ски зона Банско
Първа присъда за незаконна сеч в национален парк „Пирин“, касаеща изграждането на ски зона Банско, наложи Районният съд в Разлог. Парадоксално, вестта идва броени дни, след като Окръжната прокуратура в Благоевград отказа на групата екоорганизации „За да остане природа в България“ да разследва нарушенията в ски зона Банско за предполагаемо престъпление.
Тогава очевидци сигнализираха обаче, че сеч има и проверка на екоминистерството установи, че трасето на новия лифт е разширено и за целта са изсечени незаконно 25 ели и бели мури (около 30 кубика дървесина, според оценката на съда). „Юлен“ ни скъсаха нервите“, коментира тогавашният зам.-министър на околната среда Евдокия Манева и министерството глоби концесионера с 20 000 лева – максималната по закон глоба за неспазване на решение по ОВОС, а фирмата си плати без възражения.
Екоорганизации пък заведоха дело за престъпление (незаконна сеч) срещу извършителите.
Присъдата е за техническия ръководител на фирма „Балканстрой“ – строителната фирма, дългогодишен партньор на „Юлен“, който е ръководил 7 работници в деянието. Той е осъден на 6 месеца условно с 3 години изпитателен срок и глоба от 1000 лева. Смекчаващо присъдата му обстоятелство е чистото съдебно минало на инженера. Съдът счита, че „наложеното наказание ще способства за изграждане у подсъдимите на устойчива мотивационно-волева система за спазване на установения право ред и ще предотврати за в бъдеще извършването на престъпления, с което от своя страна ще се реализира както личната, така и генералната превенция“, гласи решението.
„Някой да реши на своя глава да отсече 25 дървета в ски зоната, където дори снежинка не може да прелети без съгласието на Цеко Минев (председателят на федерация по ски, спонсор и главен двигател на „Юлен“ – бел.ред.)? Абсурд. Разложкият съд нещо се е объркал за това кой е истинския престъпник“, коментира Александър Дунчев от природозащитната организация WWF (Световен фонд за дивата природа) във Фейсбук профила си.
Според екоактивиста, осъденият технически ръководител не може да е действал на своя глава и по всяка вероятност е изпълнявал задание на поръчителя „Юлен“. Това е сеч, която е провеждана цяла седмица, извличали са се големи дървета и т.н., поради което няма как да е станала без знанието на фирмата концесионер, посочи той. Това не е първо такова прегрешение на „Юлен“ – например лифтът в местността Чалин валог бе построен преди години, преди да получи разрешение, припомни Дунчев.
Ureport се свърза с адв. Петър Петров от ръководството на „Юлен“, но не получи отговор чие е решението за незаконната сеч в националния парк, дали концесионерът ще обезщети осъдения си изпълнител, поемайки глобата му или ще обжалва присъдата.
Часове по-късно адвокат Петров се свърза с редакцията, за да уточни, че не е бил защита по делото, както Ureport писа и не е наясно с подробностите. И пожела да бъде цитиран по следния начин: „Ще отговарям на въпроси, когато журналистът Милен Енчев напише поне една обективна статия по темата“.