Руският президент Владимир Путин заяви, че не би искал Европа да прояви слабост и да не защити участието си в проекта "Северен поток 2", както направи България с "Южен поток". Това посочи той на съвместна пресконференция след разговор с австрийския федерален канцлер Себастиан Курц в Москва.
"България, под натиск отвън, изостави този проект, сега те съжаляват, сега говорят за това да получават нашия газ вече през "Турски поток". Наистина не бих искал цяла Европа да прилича на България, да покаже такава слабост и неспособност да защити националните си интереси ", каза Путин.
"Българските колеги ни уверяваха, че каквото и да става ще се борят за" Южен поток" до края, тъй като той съответства на националните им интереси. Той щеше да засили техния геополитически статут като транзитна страна за газа към Европа, до 400 милиона евро годишно, просто така, само защото има тръба на тяхната територия", заяви президентът на Русия.
Той добави, че българската страна се е надявала да създаде няколко хиляди работни места.
Руският лидер подчерта, че оценява обема на доставките на природен газ от Русия за Европа през 2018 г. на 200 милиарда кубически метра и че собствените добиви на европейските страни намаляват, така че вносът е неизбежен.
"Има други възможности, но те са по-скъпи и ще намалят цялостната конкурентоспособност на европейската икономика", подчерта Путин. "И какво, Европа ще купува газ с 30% по-скъп, включително и от САЩ? Може наистина, но това е глупост, разбирате ли?"
На 01 декември 2014 г. по време на посещение в Анкара руският президент Владимир Путин заяви, че Москва се отказва от проекта "Южен поток" и вместо него ще построи "Турски поток", който ще свързва Русия и Турция по дъното на Черно море.
В момента се изграждат паралелно 2 отсечки, всяка една от тях е с капацитет по 15,75 милиарда кубически метра газ. Едната от тръбите ще снабдява Турция със синьо гориво, а капацитетът на другата е предназначен за страните от Балканите и Южна Европа. За момента руската страна все още не е решила на къде ще поеме втората тръба след Турция. Единият вариант е през Гърция за Италия, а вторият е през България за Сърбия и Унгария.