Пуснаха пропадналия преди 40 дни участък от пътя Симитли-Банско
С водосвет за здраве и безаварийно пътуване днес бе открит възстановеният участък от път II-19 Симитли-Разлог-Банско-Гоце Делчев, предаде кореспондентът на Pirinsko.com в региона.
Откриването на ремонтираната сред свлачище отсечка от стратегическия път стана в навечерието на активния туристически сезон в Банско, Агенция "Пътна инфраструктура" завърши предприетите укрепителни дейности в района на махала Марево в прохода Предела.
На водосвета присъстваха министърът на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова, председателят на Управителния съвет на АПИ инж. Лазар Лазаров, кметове от региона и др.
Водосвета отслужи отец Методи Пачаръзов от Симитли, който сподели от личен опит за безрасъдността на водачите на МПС.
Министър Павлова пристигна в 12.20 часа и още със слизането си от служебния автомобил нареди: "бързо, бързо пускайте движението, махнете камерите, пускайте колите, казах". Нареждането й бе изпълнено на часа, работниците махнаха конусите по осевата линия и пътните полицаи пуснаха трафикът и през ремонтираната пътна лента.
"Договорът с гръцката фирма "Актор", изпълнител на ЛОТ-4 от АМ "Струма", не е прекратен, в момента се установява каква част от строителните работи е извършена", каза министър Павлова. Според нея се разглеждат и 9 други варианта за ЛОТ-3 през Креснеското дефиле. Сред които и строителство на 6 по-малки тунела, а не само един, както се предвиждаше първоначално. Строителството по този възлов и най-труден ЛОТ от магистрала "Струма" няма как да започне преди 2016 година.
Точно 40 дни продължи възстановяването на участъка, пропаднал на 24 октомври. 30-метров участък от високата 5 метра подпорна стена се срути в река Градевска, пропадна и част от дясната пътна лента. Това стана на 15-я километър на пътя след Симитли в района на т. нар. "Маревско" свлачище.
След извършения ремонт участъкът от свлеклия се път буквално е "занитен" с над 150 вертикални отвори, армирани и бетонирани и стъпили върху здрава основа.
Първоначално, още в деня на срутването на подпорната стена участъкът бе засипан с пръст. След геоложките проучвания бе решено пропадналият участък да бъде възстановен чрез т. нар. пилотно-анкерна конструкция. За целта бяха пробити над 150 вертикални отвора - "пилоти" с дълбочина 8 метра. Те бяха армирани и бетонирани. След това свързани с ростверг или обединителна греда, свързваща всичките пилоти. В самото място на свлачището пилотите са на два реда и разположени "шахматно".