Психолог: Коронавирусът води до кислороден глад в мозъка
Хората, които са имали коронавирус, дори след възстановяване, дълго време изпитват апатия, умора и повишена раздразнителност. Според Татяна Коробова, медицински психолог в клиниката за медицинска рехабилитация на Център „Пирогов“, подобни симптоми са свързани преди всичко с невропсихологични последици за мозъка.
"Ако заболяването е било сериозно, това означава, че мозъкът е претърпял хипоксия, кислороден глад. Следователно намалената работоспособност, апатията, безразличието наистина са последиците от органичните процеси в мозъка", обясни тя пред kp.ru.
В същото време специалистът отбеляза, че „и тук не може да се изключи психологически компонент“.
"Човек изпитва дискомфорт от факта, че не е толкова активен, както е бил, че много неща са по-трудни за него, отколкото преди болестта. И тук може да се присъедини психологическият компонент на посткоидния синдром - недоволство от работата и активността на човек, жизнената енергия на човек, загуба на интерес към живота. Това са проявите, които можем да наречем субдепресивни. Това е, когато има признаци на депресия, но те не са изразени и не достигат до клиничната диагноза“, уточни Татяна Коробова.