Фалшификат ли е Панагюрското съкровище? Истината ще установява специално наета австрийска лаборатория. Новата експертиза ще съпостави химическия състав на експозицията с непознато до момента парче от един от ритуалните съдове на съкровището, предаде NovaNews.bg.
Парченцето представлява дясното крило на сфинкс, който украсява един от ритоните. Тежи по-малко от два грама и повече от 60 години е съхранявано в архива на Пловдивския музей, който е собственик на Панагюрското съкровище.
Заради възникнали съмнения, че тази експозиция не е оригиналното съкровище, от Националния исторически музей ще направят проверка на златото.
Новата част, с която ще бъде сравнена познатата експозиция, присъства в първоначалния опис на находката от 1949 и остава в инвентара на Пловдивския музей през 1974 г., когато съкровището тръгва на изложби в чужбина.
"За разлика от съкровището, това крило не е излизало от музея. То е съхранявано де факто от три поколения музейни специалисти", обяснява Костадин Кисьов, директор на Археологически музей – Пловдив.
Автентичността на елемента е неоспорима, казват експертите.
"Имаме документи, проследяващи съхранението на това крило до ден днешен. Идеята беше да се направи анализ на крилото и самия съд", пояснява Костадин Кисьов.
Резултатите от експертизата трябва веднъж завинаги да разсеят съмненията, че съкровището е продадено на черния пазар по време на комунизма и било подменено с дубликат. Експертите планират да изследват двете части.
"Да изследваме въпросното крило, да изследваме и ритона, от който е взето. И ако според анализа напълно съвпадат, то очевидно това съкровище не е копие. Ако се различават, тогава може да се мислят различни работи", твърди директорът на НИМ Божидар Димитров.
С огорчение историците констатират следното:
"В България малко се вярва на учените, повече се вярва на дилетантите", смята Костадин Кисьов.
"Съмненията, които хората изразяват, не излизат от професионалните кръгове", твърди Божидар Димитров.
Анализът на златното съкровище ще бъде готов до края на месеца.
За да докаже автентичността на Панагюрското съкровище, Националният исторически музей ще плати около 1200 лева, което е сравнително ниска цена, за да спрат веднъж завинаги спекулациите около него.