Проучване: Сиренето ни прави щастливи и може да подпомогне здравословното стареене

24 Юни 2024 | 08:18
0 коментара
Любопитно
България
Проучване: Сиренето ни прави щастливи и може да подпомогне здравословното стареене

Оказва се, че има причина хората да казват "сирене", усмихвайки се за снимка.

Огромен генетичен анализ установи, че хората с по-добро психическо състояние живеят по-дълго и по-здравословно - и някои начини на живот, като например консумацията на повече сирене, биха могли да играят важна роля за този ефект.

Изследователите от Китай не са прегледали гените на милиони европейци само за да докажат, че гаудата е полезна за вас, но това е един от резултатите, които привличат вниманието. В края на краищата, кой не иска да му кажат, че яденето на повече сирене ще му помогне да живее по-дълго и по-здравословно?

И все пак, резултатите не се свеждат само до това да консумирате храни, които ви карат да се чувствате щастливи.

Предишни наблюдателни проучвания са установили, че щастието може да окаже влияние върху начина, по който човек остарява, дори в по-голяма степен от тютюнопушенето. Но това са само асоциации, които могат да бъдат объркани от други, пренебрегвани фактори, като например социално-икономически статус.

Настоящото проучване е различно. То използва аналитичен метод, известен като Менделеева рандомизация, който е ценен инструмент за изследване на това какви фактори влияят на нашите гени и водят до определени здравни резултати.

Това е един от малкото методи, които изследователите могат да използват, за да предвидят потенциално причинно-следствен ефект, без да се налага да провеждат клинично изпитване.

В осем различни набора от данни за населението в Европа, всеки от които включва между 38 000 и 2,4 милиона лица, изследователите откриха потенциални причинно-следствени доказателства, че по-доброто психично благополучие, измерено чрез удовлетвореност от живота, настроение, невротизъм и депресивни симптоми, може да ви помогне да живеете по-дълго и по-здравословно.

"Нашето проучване предлага окуражителни доказателства, че подобряването на психичното благосъстояние е жизнеспособна възможност за здравословно остаряване, независимо от социално-икономическия статус на индивида", заключават авторите.

Екипът от изследователи проучва 33 лица от европейските набори от данни, като се спира на междинните фактори, които биха могли да определят причинно-следствената връзка между психичното благополучие и остаряването в добро здраве, включително избора на начин на живот, като тютюнопушенето, индивидуалното поведение, като употребата на лекарства, физическата активност, като мускулната маса, и заболяванията, като диабет и рак.

Тук се намесва сиренето. От всички 33 разглеждани лица, тези, които съобщават, че консумират повече сирене и плодове, обикновено имат по-високи показатели за психично благополучие. Нещо повече, яденето на повече сирене е имало 3,67% положително въздействие върху самооценката на здравето им и продължителността на живота им.

В перспектива пушенето на цигари има 4,56% отрицателно въздействие върху факторите за стареене на здравето, а яденето на плодове - 1,96% положително въздействие.

Интересно е, че изследователите са установили, че времето за гледане на телевизия е факторът от начина на живот с най-голямо отрицателно въздействие върху факторите за стареене на здравето: въздействие от 7,39%.

Преодоляването на пропастта между психичното и физическото здраве е изключително сложна работа и никое изследване не може да разгледа всяка една възможна променлива, която може да оказва влияние. Въпреки това авторите на настоящото изследване твърдят, че проучването им е "щателно и изчерпателно" в разглеждането на възможните влияния, поне сред хората от европейски произход.

Необходими са допълнителни изследвания, за да се прецени защо яденето на сирене може да има толкова голямо влияние върху здравословното стареене, в сравнение с яденето на плодове, например.

Макар че храните с високо съдържание на мазнини често се смятат за вредни за човешкото здраве, проучванията показват, че в умерени количества консумацията на млечни мазнини може да понижи холестерола и да намали риска от сърдечносъдови заболявания и смъртност поради всички причини.

Пълномаслените млечни продукти, като сладоледа, са свързани с по-лошо психично здраве, но някои видове сирене могат да бъдат различни, когато се консумират в рамките на добре балансирана диета.

В едно скорошно проучване в Япония например по-голямата консумация на сирене е свързана с по-добри когнитивни функции, а някои други изследвания показват, че сиренето може да задейства допаминовите пътища в мозъка, което води до чувство на удоволствие.

От тези първоначални проучвания изглежда, че сиренето може да бъде полезно за ума и тялото ви. Ако искате да живеете по-дълго и по-здравословно, можете да направите нещо по-лошо от това да поръсвате пастата си с пармезан от време на време.   

Източник: sciencealert, снимка:БГНЕС    

Добавете Вашия коментар

TOP