Професионалната гимназия по механоелектротехника в Петрич откри кабинет за подготовка, оборудван с очила за виртуална реалност
В съвременен кабинет за професионална подготовка, оборудван със заваръчни апарати и симулативен тренажор, ще се подготвят възпитаниците на Професионална гимназия по механоелектротехника „Юрий Гагарин“ в Петрич. Работилницата по заваряване по съвременни технологии в учебно-възпитателната дейност е по Национална програма „Професионално образование и обучение“, Модул 1 „Модернизиране на материално-техническата база“ и е в сътрудничество с фирма „Стримона“ ЕООД, каза за БТА директорът на гимназията Таня Иванова.
Тя обясни, че от фирмата се явяват и техен основен сътрудник, от който са получили 10 000 лева безвъзмездно съфинансиране по проекта. Освен това, възпитаниците на училището имат възможност да бъдат и на производствена практика там.
Кандидатствахме по програмата, за да може учениците да добият началните си познания, компетентности и опит към тази част от професия. Първоначално, това ще се случи с обучения на симулатор на тренажор по заваряване в реална среда и реално време, каза директорът Таня Иванова. По думите й такъв симулатор към момента няма в други учебни заведения в страната.
Тренажорът разполага с очила за виртуална реалност, с които се симулира работа в реална среда. Освен това, преди да започне симулативният процес по заваряване, учениците трябва да въведат и теоретичните изисквания и маркери за процеса, ако те са грешни, системата не започва да работи. Така учениците научват не само практиката, но и теорията.
Целта ни е да гарантираме на учениците качествена професионална подготовка с модерни технологии, за да може знанията, които ще получат да бъдат адекватни на пазара на труда. Ние сме горди като професионална гимназия, че сме първото училище, което ще има възможност да работи с такъв тип оборудване, посочи директорът.
Този симулативен тренажор ни дава по-плавен преход от класната стая към работното място. Тук чисто физически може да се научим на различните дъгови процеси, като ние имаме ръкохватки за всеки от тях, каза за БТА преподавателят инженер Христо Пешников.
Той обясни, че благодарение на тази система се учат как да държат ръката си и да имат похват. Същевременно, чисто теоретично могат да се научат, защото симулаторът е направен, така че, ако не сме си подбрали точния ампераж, точната дебелина на електрода, той не тръгва и не може да се извърши чисто физическото заваряване, обясни още Пешников.
Тренажорът разполага с различни осветителни модули, които маркират дали е правилно заваряването, а когато учениците станат стабилни, те преминават към истинските апарати за заваряване, посочи преподавателят.
Симулаторът ни позволява да се научим на различните типове заварки. Имаме различни възможности, които симулативно показват какъв материал ще заваряваме, каза Пешников. Той обясни, че оборудването е по модерна технология, а интересът на учениците е голям.
Кабинетът разполага и с два работни поста, където учениците ще се учат на различни видове заваряване със специално оборудване. Има също обучителни табла, специализирани костюми и предпазни очила.
Кабинетът ще се използва от ученици, както в първи, така и във втори гимназиален етап от специалности свързани с автомобила. По думите на Пешников пазарът има нужда от такива специалисти.БТА/Евелина Митрева