Проф. д-р Петър Петров, д.м.н.: Младите не ползват презервативи - това е безобразие!

05 Октомври 2022 | 07:19
1 коментара
Любопитно
Проф. д-р Петър Петров, д.м.н.: Младите не ползват презервативи - това е безобразие!

Проф. д-р Петър Петров, д.м.н.,  е специалист по акушерство и гинекология, по социална медицина и здравен мениджмънт. Председател е на Националния съюз на акушер-гинеколозите от доболничната помощ.

Проф. Петров има над 120 научни публикации във водещи наши и международни медицински издания. Автор е и на 10 монографии, сред които „Седалищно раждане”, „Цезарово сечение” и „Раждаемостта сред ромския етнос в България – реалности и перспективи”. Той е главен редактор на Списание „Съвременна медицинска наука“.

Характерното за преканцерозите на маточната шийка вижте в интервюто с проф. д-р Петър Петров, специалист по акушерство и гинекология.

- Проф. Петров, в какво се изразяват преканцерозите на маточната шийка? И кои са рисковите фактори?

- Преканцерозите се проявяват в 3 степени, в зависимост от това колко дълбоко са инвазирали в маточната лигавица. И разликата между тях и рака на маточната шийка е, че не се засягат кръвоносните съдове. Ако преканцерозите стигнат до кръвоносните съдове, състоянието се превръща в животозастрашаващо. 

Най-сериозният рисков фактор е високият промиксуитет, което значи честа смяна на половите партньори. Както и липсата на всякакви предпазни средства, дори презервативи. Убедил съм се, че младото поколение не използват презервативи. Това е абсолютно безобразие. Всеки ден при мен идват много пациенти с всякакви банални инфекции. И когато ги питам „ползвате ли презервативи“, отговарят уклончиво. 

- Съжалявам да го чуя, мислех, че са достатъчно информирани младите.

- Затова ще повторя – абсолютна, пълна безотговорност, в т.ч. и на тема контрацептиви. Превенция на определени полови заболявания – нула. Контрацеция – нула. Според мен трябва да се въведат часове за някакво здравно ограмотяване, сексуална култура – не знам има ли, няма ли такова обучение, обаче резултатът е нулев. При това пациентите, които посещават кабинета ми, не са от малцинствените групи. Представете си каква е ситуацията там, след като немаргиналното население има такова ниско ниво на полова и сексуална култура.

- А човешкият папиломен вирус, за който с вас сме говорили подробно, има ли отношение?

- Има, разбира се, но той е следствие на същия този промиксуитет. Ако една жена има само един партньор и спазва тези правила, няма да се стигне дотам. Иначе, става дума за 4 онкогенни типа, 2 от които – 16-ти и 18-ти допринасят може би за 90% на карцинома на маточната шийка.

- Можем ли да посочим как се проявяват в различните степени тези преканцерози?

- За съжаление, не се проявяват по никакъв начин. Голяма късметлийка ще е пациентката, ако прокърви, преди да е станало рак, т.е., ако усети, че има проблем и посети лекар. Иначе тези състояния нямат никакви симптоми. Може да се видят, тъй като се диагностицират сравнително лесно, ако пациентката се сети да дойде на профилактичен преглед или ако има късмет да попадне на такъв, който се полага по някакъв повод.

Проф. д-р Петър Петров

- Доколкото съм запозната, по отношение на този вид рак все пак се провежда някакъв скрининг?

- В тази връзка ще си позволя като сравнение да ви посоча цифрите, показващи, че в по-стари времена сме имали почти перфектна система на здравеопазване. Тогава при 10 пъти по-малко средства за здравеопазване, България е много по-назад в негативните класации за заболеваемост. Сега с почти 10 пъти повече средства, сме в челните места на негативните списъци.

С една дума, незавидно е състоянието в сектор „Здравеопазване“. Позволете да се върнем на профилактиката на предрака и рака на маточната шийка, като искам да изтъкна, че е необходимо да се изготви масова скринингова програма, която да обхване 99% от населението. Само така това, за щастие, лечимо заболяване, ще се открива навреме.

- Но нали има програми, правят се периодични безплатни прегледи?

- То е въпрос не на програми, а на политика. Да, ние от Дружеството на гинеколозите, можем на добра воля да провеждаме периодично безплатни прегледи, както сме го правили. Но това са епизодични хаотични движения. Тук трябва цялостна политика, насочена към ранното откриване на това заболяване. Защото  всеки ден в България заболяват три жени от рак на маточната шийка, а умира една. И това са млади жени в детеродна, активна възраст.

- Проф. Петров, каква е ролята на диагностиката, какви съвременни методи се прилагат?

- На първо място е цитонамазката, изключително важно изследване. Ако го прави 2 пъти годишно, каквито са препоръките на СЗО, дори 1 път в годината, жената е извън застрашените, защото заболяването ще се открие на такъв етап, че с конизация всичко ще се оправи. 

Тук е мястото да отбележа, че конизацията е и диагностика, и вид терапия, която предполага изрязване на част от маточната шийка. Така можем да видим колко дълбоко е навлязъл процесът в шийката, от друга страна – да го ликвидираме, след което е задължително проследяване. Но пак казвам, след извършване на конизация при 1А степен, тя вече не е преканцероза.

Няма как да не припомня, че от няколко години има безплатни ваксини против човешкия папиломен вирус за младите девойки. Но за съжаление, тяхната използваемост е много ниска – 6 до 10%. Абсолютно доказано безобидна е тази ваксина, тя е повече от 15 години на пазара. По този начин майките могат да спасят живота на  дъщерите си с много елегантен ход.

-Защо не се променя тази тенденция, защо се неглижира това и от кого – от родители, от здравни власти?

- Защото нямаме система на здравна промоция и профилактика. Този вид профилактика е оставена на джипитата, които са едни администратори, имат си други ангажименти. Този важен скрининг изисква хора, които целенасочено да работят по него. Или системата да се организира така, че да се заплаща на брой здраво население, а не на брой болни хора. Трябва да се стремим да държим здрави хората, това е здравеопазване, а не болнолечение. А на нас да ни плащат за здрави хора, а не обратното. 

-А какво се предприема, след като се диагностицира първи стадий, втори, трети? 

- На втори и трети стадий не може кой знае какво да се предприеме, но на първи - 1А, може да се мине с конизация. Ако се види, че всичко е изрязано, пациентката  остава само за проследяване. Ако не, тогава се стига до тотална хистеректомия.

А при стадий 1В без съмнение се прави тотална хистеректомия. За тази степен на преканцероза можем да кажем, че все пак положеното е спасяемо -  премахва се матката и регионалните възли, като също може да се постигне добър резултат.

Лечението на втори стадий е пак хистеректомия, плюс разширена терапия. Трети и четвърти стадий предполагат палиативни грижи. Запомнете, ако се излекува предраковото състояние, със сигурност няма да се стигне до карцином. В смисъл, ако то се хване в етап преди да стигне до кръвоносните съдове. Това е хубавото, че е предотвратимо. Жалкото е, че невинаги го постигаме, именно защото не е открито, а можем да го излекуваме.

-Имате ли във вашата практика случай, който най-силно да ви е впечатлил, да ви е затруднил, ако щете?

- Преди години съвсем случайно при мен попадна млада жена, в детеродна възраст, за съжаление нераждала, с раздута шийка на матката. Обикновено маточната шийка е колкото джанка, а при тази пациентка беше голяма колкото ябълка.

Аз я прегледах, взех цитонамазка – идеална, няма проблем. Но не е нормално шийката да е така раздута. Взехме и биопсия, която също се оказа отрицателна – няма ракови клетки, няма нищо. Дадохме й противовъзпалително лечение, но въпреки това за 2 седмици това раздуване не спадна. 

И предприехме вече по-радикалния начин на диагностика, т.нар. клиновидна резекция на шийката. Така открихме вътре интрацервикален карцином – много рядък. Обикновено такива карциноми тръгват отвън навътре, този е тръгнал отвътре. Тази жена имаше късмета да попадне на правилното място. А ние бяхме длъжни да установим от какво е раздута шийката на матката. 

Яна БОЯДЖИЕВА

Добавени коментари

Мая публикува:
05 Октомври 2022 | 09:49
Откъде да вземат пари за презарвативи? От бюрото по труда ли?

Добавете Вашия коментар

TOP