“Продължаваме промяната” предлагат ограничаване на мандатите до два за кметове и общински съветници

08 Юни 2022 | 07:37
1 коментара
Политика
Продължаваме промяната” предлагат ограничаване на мандатите до два за кметове и общински съветници

Година преди следващите местни избори през 2023 г. от “Продължаваме промяната” предлагат ограничаване на мандатите до два за кметове и общински съветници. Същата идея бе лансирана през февруари от партньорите им от ПД “Социалдемократи”. Аргументът е – ограничаване на корупционните практики. Дали обаче това е истинското намерение на властта?

Ако законовите промени бъдат реализирани, ще засегнат най-вече дългогодишните кметове на ГЕРБ, БСП и ДПС, повече от които управляват вече по три мандата и няма да могат да се кандидатират. Ще помогнат обаче на “Продължаваме промяната” и “Има такъв народ”, които нямат свои градоначалници, с изключение на Благоевград, където формацията на Слави Трифонов спечели предсрочните кметски избори миналата година.

ПП ще предложи идеята да се дебатира в рамките на коалицията, надявайки се на по-широка подкрепа. Нещо повече, те искат тя да се приеме със задна дата, което означава, че със сигурност ще бъде атакувана от конституционалисти.

Ако все пак промяната бъде приета, само шестима от кметовете на 27 областни центъра ще могат да се кандидатират за нов мандат. Ще отпаднат повечето от ГЕРБ. БСП, която е коалиционен партньор на ПП, също ще бъде засегната, тъй като градоначалниците, подкрепени от социалистите, както и тези на ДПС, са рекордьори по мандати. Такъв един е Делчо Митев, който кара 14-ти мандат като кмет на хасковското село Брягово и е неизменно председател на Националното сдружение на кметствата от 2003 г.

Припомняме, че опитът да се премахнат вечни кметове не е нова, през 2019 година Бойко Борисов предложи да се ограничат мандатите им до три. Тоест, нямаше да се дава политическа подкрепа за повече, подобна промяна щеше да се използва за решаване на вътрешнопартийни проблеми, идеята засягаше само ГЕРБ, а не останалите партии.

Окрупняване на общините

Друга идея на ПП е да се  намали броят на съществуващите сега 265 общини, като окрупняването да започне след окончателните данни от преброяването, очакващи се през октомври. Целта е повдигане на административния капацитет и децентрализация. Според Конституцията обаче границите на дадена община се променят след допитване до населението, което означава да се проведат 265 референдума.

Опозицията – ГЕРБ, ДПС и “Възраждане” със сигурност няма да подкрепят идеята, от БСП също изразиха резерви и несъгласия, тъй като ще бъдат засегнати региони, в които червените имат политическо влияние.

Идеята за прекрояването на общините също не е нова, датира още от времето на СДС, а оттогава са минали вече няколко преброявания. Въпросът тук обаче е – как окрупняването ще гарантира към днешна дата по-добър достъп на хората до здравна помощ, социални и административни услуги, училища и детски градини? Защото ако не е по-добър, има ли смисъл да се прави по политически причини? Друг въпрос е – колко хора ще останат без работа, ако се релизира това политическо намерение. Особено в някои райони, където процесите на обезлюдяване са необратими, като например, в Северозападна България.

Едни и същи идеи, разтягани от партиите през годините като дъвка преди всеки местен вот, но с нови и нови проблеми и все по-голяма съпротива.Кмета.бг

Добавени коментари

Иван публикува:
10 Юни 2022 | 11:13
Хубава идея. Има доста местни феодали. Не са незаменими

Добавете Вашия коментар

TOP