През последните 10 години популацията на врабчетата в България е намаляла с близо 30%
През последните 10 години популацията на врабчетата в България е намаляла с близо 30%. Това каза за „Фокус“ Димитър Попов, председател на Българско дружество за защита на птиците – Гоце Делчев.
По думите му това е изключително притеснително, тъй като тези птици показват какво е състоянието на населените места, в които живеем ние и какво се случва в природата.
„Отнася се предимно за домашните врабчета, въпреки че в България се срещат три основни вида – полското, испанското и домашното. Те населяват и земеделските земи, поради което ние сме сигурни, че неправилните политики в земеделието също могат да имат отрицателен ефект, не само върху популациите на птиците, но и върху хората, тъй като доста често прибягват до използването на изкуствени торове, пестициди и други. Това ни лишава от правото на чист въздух, също и на чисти продукти, с които се храним“, допълни той.
Според него е изключително важно това поведение да се преосмисли и от тук нататък да се започнат политики, които поощряват земеделските стопани в ползването на по-малко отрови и пестициди, тъй като те се натрупват в почвата и в самите растения, след което нещата придобиват други измерения.
„Теза наблюдения на птици се използват не само в нашата страна, но и в цяла Европа. Всеки, който има желание може да се регистрира на дадения сайт и в рамките на 10 минути да преброи врабчетата, които успее да види. Сигурен съм, че дори сега, ако се опитате, няма да видите много врабчета. Тази тревожна статистика е факт и в района на Гоце Делчев, тъй като ние успяхме да преброим две домашни, три полски и 21 испански врабчета и то благодарение на факта, че в близост имаше щъркелови гнезда. Специално испанските врабчета и щъркелите съжителстват. Те правят гнездата си в основата на щъркеловите гнезда и това е причината да видим повече испански врабчета“, коментира Димитър Попов.