През пандемията в скалното светилище на Асклепий край Рупите

29 Ноември 2020 | 14:06
0 коментара
Култура

Едно място край река Струма почита както Асклепий-богът-лечител, син на Аполон, така и приемникът му Св. Панталеймон-закрилник на лекарите и акушерките.

Скалната църква срещу м. Рупите е наречена на Свети Панталеймон, а през древността тук имало светилище на Асклепий, посещава се през цялата година от търсещите изцеление и закрила, особено в това време на пандемия, причинена от един хем познат, хем не вирус, поставила на колене целия свят.

Църквата е построена преди 5 години на една площадка под скална козирка под възвишението Пчелина, над река Струма, северозападно от Генерал Тодоров. На отсрещния бряг на реката се намират лечебните извори в м. Рупите и храм „Св. Петка“ на леля Ванга.

Тук през древността е имало светилище, посметено на Асклепий, а по-късно то е наречено на отказалия да служи на езическите богове мъченик Свети Панталеймон.

„Според това, което сме слушали от дедите си, скалната църква е началото на пътя на Свети Иван Рилски към Рилския манастир, оставалите скални ниши свидетелстват как Свети Панталеймон като дете е минавал река Струма и помагал на земеделците и животновъдите от този край, след което пак се качвал да служи на това свято място“, разказва кметът Добри Мавриков.

Той добавя, че за облагородяването на района на светилището помогнала софийската фондация „Св. Панталеймон“, появила се тук през 2012 г.

Тя отпуснала средства за път, по който по-късно се доставяли материалите за строежа на черквата, както и за поставянето на кръст в м. „Пчелина“.

„Двете села-нашето Генерал Тодоров и съседното-Левуново заедно съхраняваме това свято място, кой когато и с каквото може помага и облагородява мястото“, продължи кметът на Генерал Тодоров, чието старо име е Припечене. Той обяснява, че най-голям принос за построяването на храма има Румен Пачов от Левуново.

„Гледката горе от кръста към двете общини Петрич и Сандански е невероятна, виждат се Пирин, Мелник, Рупите и Подгорието“, обяснява кметът Мавриков, който с бригада поправяше покрива на храма „Св. Атанасий“, намиращ се до гробищния парк в Генерал Тодоров.

Земите, които обхваща землището на днешното село Генерал Тодоров, са наситени с богата и многовековна история, а според легендата на мястото на днешната скална църква “Свети Пантелеймон”, през трако-римския период е имало светилище на Асклепий.

Няколко оцелели скални килии свидетелстват, че през средновековието на това място е съществувало значително монашеско братство.

Една от тях е с два отвора, наподобяващи човешки очи, и е достъпна само със стълба, за сигурността на влизащите в нея са опънати въжени парапети.

Според легендите най-ранният период от отшелничеството на Свети Иван Рилски е свързан именно с тази скална обител.

Храмът е изграден на мястото на античното светилище, посветено на бога лечител Асклепий. Църквата на която едната част е под скална козирка, е с почти квадратни размери. В централната апсида е имало мраморна плоча с изображение на Асклепий, все още съществува каменната олтарна маса с височина 0,7 метра.

С победата на християнството светилището изгубва предишното си значение, но не е забравено от местните хора. По-късно, вероятно през втората половина на IX в. е преустроено е в църковен храм, а функциите на Асклепий са унаследени от великомъченика Пантелеймон, лекар от античността, канонизиран за светец.

Мраморното изображение на Асклепий се свързва от местните със Свети Пантелеймон. Легендите твърдят, че изображението се е появило само, и че Пантелеймон е живял и лекувал в района.

До скалния параклис се стига само по пътека, при това от север и от юг. Южната тръгва от старата жп-гара преди тунела а до втората се достига през лозята откъм Левуново. На края на черния път след лозята има малко обръщало за автомобили. Той продължава с пътека от която се разкрива невероятна гледка към река Струма и жп-линията покрай нея.

Скалната църква е възстановена през 2015 г., тук на 27 юли вярващи християни от цяла Югозападна България се събират за празника на Св. Панталеймон.

На хълма Пчелина е поставен голям кръст, по пътя към него,и над скалния откос с древния храм, се откроява живописна гледка към храма на Ванга, изгасналият вулкан Кожух, към планините Пирин, Огражден и Беласица, както и към Рупелското дефиле в Гърция. /БГНЕС

Добавете Вашия коментар

TOP