През пандемичната 2020 г.: 140 доброволци на ден борели COVID-19
През 2020 г. доброволците в страната са взели участие основно в дейности по превенция на разпространението на COVID-19. В тези дейности са участвали 140 доброволци дневно. 118 пък са съвместните участия на доброволни формирования и структури на пожарната при бедствия и пожари. Това съобщи за „Монитор“ старши комисар Красимир Шотаров – директор на дирекция „Оперативни дейности“ към Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“.
„Доброволците за мен са една много сериозна тема. Оказва се, че най-често говорим за нея, когато настъпят тежки кризи или инциденти. Когато през март месец у нас започна пандемията от COVID-19, общините разбраха нуждата от допълнителни хора, които да оказват помощ и съдействие. Разбра се колко е важно да имаш такива добре обучени хора, обезпечиха ги с индивидуални защитни средства и това им даде възможност да участват в няколко направления –
дезинфекция на помещения,
закупуване на храна и медикаменти
на хора и реакция при инциденти, свързани по някакъв начин с COVID“, обясни ст. ком. Шотаров. По негови думи доброволците са от ключово значение при акциите. Мнозина от тях впоследствие стават и професионални огнеборци и спасители и разширяват състава на службата.
От началото на 2021 г. при пожари и бедствия са се включили общо 59 доброволци. Те са участвали и в овладяването на по-сериозните наводнения и преливания на езера и язовири, които настъпиха през първите две седмици на годината.
На територията на страната има общо 3185 доброволци, които са вписани в регистър на доброволните формирования за защита при бедствия. Те са разпределени в 238 доброволни формирования - около 90% в общините в България имат регистрирани доброволци. Съгласно закона за защита при бедствия има заложено
задължение за общини
с численост до 20 хил.
да имат доброволни формирования.
„За съжаление все още 6 общини от този тип нямат такива“, обясни директорът на „Оперативни дейности“. Най-активна доброволческа дейност се забелязва в София, в Пловдив, Монтана, Враца и Варна. Първенец по доброволци в страната е градът под тепетата, където има регистрирани общо 263-ма.
„Те много добре се включват и по време на подготовката. Правим всичко възможно тези хора на първо място да бъдат добре обучени – да знаят как да реагират и на второ място да бъдат добре екипирани“. В съответствие с нормативната уредба са закупени и необходимите защитни дрехи, така че доброволците да могат да действат ръка за ръка с професионалните си колеги.
„По отношение на обучението постоянно на наши занятия, на наши съвместни обучения са включени представители на общините на доброволците, за да може да тренираме нашето взаимодействие и партньорство. Важно е и те да получават по-голямо самочувствие. Видял съм го на практика в очите на доброволците – колкото по-често участват в наши занятия и сигнали на инциденти, толкова по-уверени се чувстват. Те са неделима част от единната спасителна система на България за реагиране при големи инциденти и затова ще продължаваме да работим в тази насока“, коментира ст. ком. Шотаров. Той обясни, че основен приоритет за дирекцията през 2021 г. е да се разработи
единна стратегия за развитието
на доброволците в следващите 10 години.
Друга голяма задача е въвеждането на още повече обучения при подрастващите в училищата – между 16 и 18 години, за да се разшири както доброволният, така и професионалният състав на службите. Освен това знанията по пожарна безопасност и защита при бедствия и аварии са важни и за всеки един гражданин поотделно и биха могли да бъдат полезни както за по-големите, така и за най-малките ученици.
„Провели сме среща с Министерството на образованието с идеята да влезем в повече училища. Това е големият резервоар от хора, които в бъдеще да станат едни добри доброволци или професионални пожарникари“, обясни ст. ком. Шотаров.
Не всеки обаче може да стане доброволец. Има наредба, която регламентира тази дейност. В нея е посочено, че доброволец може да е всяко дееспособно физическо лице, навършило 18 години, което е клинично здраво, не страда от психично заболяване и не е осъждано за умишлено престъпление от общ характер, освен ако е реабилитирано. Първото условие фигурира, тъй като някои заболявания биха затруднили значително работата на спасителите и биха ги поставили в риск при изпълнение на дейностите им при акциите. Второто пък е от значение, тъй като
доброволците имат същите
правомощия като професионалистите.
Това означава, че при пожар те имат право да влязат в дома на засегнатия и да окажат помощ. Поради това е важно кандидатите за спасители да нямат користни мотиви, обясняват експертите.
Непълнолетните също могат да подадат документи за доброволческа дейност. Лице, навършило 16 години и ненавършило 18 години, може да бъде обучавано за доброволец, без да изпълнява конкретни задачи по предотвратяване или овладяване на бедствия, пожари и извънредни ситуации и отстраняване на последиците от тях. При тях процедурата е облекчена – те предават заявление за обучение, подписано от заявителя и родителя или попечителя, както и документ, удостоверяващ, че лицето е клинично здраво.
„Всичко е свързано най-вече с желанието на човека да отдели част от времето си, за да стане доброволец и да научи нови знания и умения. Голяма полза има и за самия човек, тъй като се обогатява, разбира как се реагира при различни ситуации. На първо място той е полезен за себе си и за близките си, след това на съседи и на обществото. Административно са необходими следните документи – молба за ставане на доброволец, медицинско удостоверение, преди се изискваше и свидетелство за съдимост, но това вече се проверява по служебен ред“, заключи директорът на „Оперативни дейности“.
Формированието от русенското село Ценово -
безценен помощник на пожарникарите
Доброволното противопожарно формирование в Ценово е безценен помощник на Районната служба в Бяла при гасенето на пожари и овладяването на извънредни ситуации в региона. Доброволците оказват съдействие и при наблюдението на водните нива, когато има опасност от наводнение, помагат на закъсали шофьори през зимата, участваха и в ликвидирането на огнищата на болестта африканската чума по свинете през лятото на 2019 година.
Формированието се състои от осем души и всички те работят в общинската администрация, затова екипът се събира бързо, когато има ситуация. Разполага със собствен противопожарен автомобил, предоставен безвъзмездно от противопожарната служба в Русе, към който може да се прикачи водоноска. Хората имат екипи и всичко необходимо за работа, редовно преминават и през обучения.
Без никакво заплащане и отнемайки от свободното си време, доброволците участват при ликвидирането на около 20 пожара годишно, дават дежурства и се включват в овладяването на всички критични ситуации в региона. Единственият стимул, който получават с решение на Общинския съвет в Ценово, са няколкото кубика безплатни дърва за огрев.