"Преса": След урагана "Цветан Василев" - държавата в шок!

24 Октомври 2014 | 08:32
0 коментара
Общество

След като бомбата КТБ гръмна, държавата изпадна в шок. Ледено мълчание за съдбата на банката на Цветан Василев завладя институциите ден след като одиторският доклад за състоянието й изплаши всички - дупката в трезора надвишава 4 милиарда лева!Нито едно отговорно ведомство не действа, а чака. Факт - отговор на най-болезнения въпрос - може ли Корпоративна търговска банка да се спаси, след като ураганът „Цветан“ премина през нея, все така няма.

БНБ чака парламент, който да гласува законови промени за разделянето на трезора на здрав и болен. Парламентарните сили чакат съставянето на правителство, което да внесе актуализация на бюджета. Това е необходимо, за да се изплатят гарантираните по закон депозити от закъсалата банка. Вложителите пък чакат парите си, до които нямат достъп вече четвърти месец. А цялото общество е в очакване на справедливост и тръпне да разбере около чии ръце ще щракнат белезниците. 

Вчера БЛИЦ попита и премиера и президента какво ще стане оттук нататък. От "Дондуков" 2 отговориха, че Плевнелиев е в БРюксел и два дни няма да говори по казуса. От отсрещната сграда, където стои служебният премиер Георги Близнашки също не са особено сговорчиви. А БЛИЦ призова главния прокурор да осветли списъка с облажилите се от КТБ. 

Фондът за гарантиране на влоговете ще остане празен, след като изплати депозитите до 100 000 евро на вложителите в Корпоративна търговска банка, пише „Преса“.

Все по-неизбежен изглежда сценарият КТБ да бъде обявена в несъстоятелност. След като три одиторски компании обявиха, че финансовата дупка в институцията е 4,222 млрд. лв., сега е ред да се мисли как фондът ще набере достаъчно капитал, за да успее да изплати застрахованите средства на вложителите.

В момента той разполага с 2,1 млрд. лв., трупани 16 години, които са разпределени в сметки в БНБ и в държавни ценни книжа. Гарантираните средства в КТБ обаче са близо 3,7 млрд. лв., което означава, че фондът ще има необходимост от допълнителни пари.

За целта държавата има два варианта, записани в подготвената от служебния кабинет актуализация на бюджета. В единия случай правителството ще предостави гаранции за 2 млрд. лв. на фонда, с които той ще може да изтегли заем. Другият вариант е държавата сама да вземе нов дълг, който да предостави на фонда. И в двата случая обаче институцията ще бъде подпомогната само за да успее да осигури всички средства за депозантите със сметки до 100 000 евро. След операцията фондът ще излезе на нула и ще чака 2015 г., когато ще получи новите вноски от банките - около 250-260 млн. лв. годишно. В момента по закон трезорите плащат 0,5 на сто годишна такса върху сумата от депозитите.

Бъдещият кабинет начело с ГЕРБ не планира да осигурява допълнителни средства на фонда, но ще се ангажира да налее пари в него в случай на нова банкова криза, разказаха запознати.

„Няма смисъл да се тегли нов дълг, за който да се плащат лихви, а той да стои почти на нулева доходност във фонда“, обясни пред „Преса“ източник от ГЕРБ.

Очакванията на партията са лицензът на КТБ да бъде отнет на 5-6 ноември. Изискването на БНБ е квесторите до 31 октомври да предоставят завършен отчет за състоянието на банката и оценка на нейните активи. Пет дни по-късно лицензът по закон трябва да бъде отнет, ако банката е неплатежоспособна.

Така на практика фондът ще трябва да започне да изплаща сметките 20 дни по-късно, тоест в края на ноември. Вероятно няколко банки ще влязат в ролята на платци.

За да мине всичко гладко, до края на ноември новият парламент трябва да е приел актуализацията на бюджета и да е взето окончателно решение по какъв начин ще бъде субсидиран фондът, за да изплати парите на хората.

Според банкери по-добрият вариант за гарантираните депозити в КТБ е правителството да даде гръб на фонда, за да може той да пусне емисия дълг на вътрешния пазар.

„Банковият сектор е готов да изкупи тази емисия. В момента има необходимост от спокойствие“, обяви вчера зам.-председателят на Асоциацията на банките в България Виолина Маринова. Според нея идеята банките да увеличат вноските си във фонда не е приемлива, защото това ще повиши лихвите по заемите. 

Добавете Вашия коментар

TOP