Премиерът Желязков в Мюнхен: Изграждаме индустриалния и отбранителния капацитет на България в партньорство с водещи световни производители
13 Февруари 2026 | 19:34
2 коментара
Политика
България

Изграждаме индустриалния и отбранителния капацитет на България в партньорство с водещи световни производители. Това заяви министър-председателят Росен Желязков в Мюнхен, където участва в годишната конференция по сигурността с още близо 50 държавни и правителствени ръководители.
Желязков даде за пример днешната си среща с ръководството на Шварц Групе, с които се обсъжда създаването на гъвкави дейта центрове за нуждите на бизнеса и публичния сектор. Премиерът акцентира и върху разговора си днес с главния изпълнителен директорът на „Райнметал“ Армин Папергер по темата за напредъка на стратегическия проект за завод за барут и снаряди. Всичко е осигурено, в това число и финансирането, така че в момента се движим по график, изтъкна Желязков. По отношение на увеличаването на отбранителните капацитети премиерът Росен Желязков отбеляза възможностите на страната ни в развойната дейност и потенциала ни в технологичните иновации и използването на изкуствения интелект.
Светът се нуждае от мир, изграждането на капацитет за въздържане е ключов в европейския контекст, категоричен беше министър-председателят. Посланието на форума в Мюнхен тази година е именно засилването на отбранителния капацитет на Европа в рамките на НАТО и в партньорство с Алианса, както и засилване на сътрудничеството със САЩ.
Желязков акцентира също върху необходимостта да се повиши конкурентоспособността, така че Европа отново да бъде световен двигател в този аспект. Ние трябва да бъдем конкурентоспособни, затова и нашите срещи са подчинени на това да изграждаме икономическия ни потенциал и използването и развитието на новите технологии, посочи още премиерът.
В отговор на журналистически въпрос министър-председателят Росен Желязков отбеляза, че България е заявила своята готовност да бъде активен участник в процесите по възстановяването на Газа. Близкият изток е място, където мирният процес е изключително важен за националната сигурност на България, добави премиерът. Желязков потвърди, че България ще бъде представена на първата среща на Съвета за мир.
Желязков даде за пример днешната си среща с ръководството на Шварц Групе, с които се обсъжда създаването на гъвкави дейта центрове за нуждите на бизнеса и публичния сектор. Премиерът акцентира и върху разговора си днес с главния изпълнителен директорът на „Райнметал“ Армин Папергер по темата за напредъка на стратегическия проект за завод за барут и снаряди. Всичко е осигурено, в това число и финансирането, така че в момента се движим по график, изтъкна Желязков. По отношение на увеличаването на отбранителните капацитети премиерът Росен Желязков отбеляза възможностите на страната ни в развойната дейност и потенциала ни в технологичните иновации и използването на изкуствения интелект.
Светът се нуждае от мир, изграждането на капацитет за въздържане е ключов в европейския контекст, категоричен беше министър-председателят. Посланието на форума в Мюнхен тази година е именно засилването на отбранителния капацитет на Европа в рамките на НАТО и в партньорство с Алианса, както и засилване на сътрудничеството със САЩ.
Желязков акцентира също върху необходимостта да се повиши конкурентоспособността, така че Европа отново да бъде световен двигател в този аспект. Ние трябва да бъдем конкурентоспособни, затова и нашите срещи са подчинени на това да изграждаме икономическия ни потенциал и използването и развитието на новите технологии, посочи още премиерът.
В отговор на журналистически въпрос министър-председателят Росен Желязков отбеляза, че България е заявила своята готовност да бъде активен участник в процесите по възстановяването на Газа. Близкият изток е място, където мирният процес е изключително важен за националната сигурност на България, добави премиерът. Желязков потвърди, че България ще бъде представена на първата среща на Съвета за мир.
Добавени коментари
::: публикува:
13 Февруари 2026 | 23:21
Аи бегаи бе
Само питам публикува:
13 Февруари 2026 | 21:45
Тоя боклук-продажник на кой ли сега ще ни хариже? Имам пред вид, че миналият път ни подари на Тръмп искали ли сме или НЕ - без никой да ни е питал. Кой им дава право на тези идиоти да ни продават???






