Представиха предварителния проект на АМ "Струма" в участъка Благоевград-Сандански

06 Декември 2013 | 15:19
0 коментара
Общество
Представиха предварителния проект на АМ Струма в участъка Благоевград-Сандански

„Автомагистрала „Струма” не е просто транзитно трасе. Тя трябва да обслужва местното население и да се впише в съществуващата инфраструктура. Социално-икономическият ефект ще се усети осезателно  в региона - по време на изграждането й и след това с поддръжката и съпътстващите дейности”, заяви изпълнителният директор на Националната компания „Стратегически инфраструктурни проекти” Асен Антов. Той информира на нарочна среща в Благоевград представителите на общините по поречието на Струма, че за разлика от Лотове 1,2 и 4, които се управляват от АПИ, най-дългото и сложно трасе от АМ”Струма” – Лот 3 ще бъде под ръководството на новото държавно предприятие за стратегически инфраструктурни проекти.

Авторите на концептуалния проект представиха първоначалния вариант на 60-километровия участък, който е разделен на 3 подучастъка. Средният от тях, който минава през Кресненското дефиле, ще бъде предизвикателство и за проектанти и за изпълнители. През него ще минава 15 км тунел с две тръби. Не по-лесно ще бъде изграждането и на нов тунел при с.Железница с дължина 2 км. Проектът предвижда съвсем ново трасе на пътя и запазване на съществуващия Е-79 за аварийни и обслужващи нужди. ЖП линията също се запазва без промени, но с възможности гарите да бъдат включени в новата инфраструктура.

Лот 3 ще има 6 пътни възела – Железница, Симитли, Крупник-Черниче, Кресна, Струмяни и Сандански. Там, освен комуникационните връзки, след приключване на строителството ще бъдат обособени зони за отдих според критериите на ЕС.Средствата, с които ще изгражда ЛОТ 3 са европейски, прогнозната стойност е 830 млрд. евро. Според хронограмата, проектирането трябва да приключи през м.април 2014 г., в средата на годината да се проведат търговете за строителство, а строителството да започне през 2015 г.

„Проведеното представяне на предварителния проект не е обичайна процедура, но ние държим работата ни да бъде прозрачна и да се консултираме навреме с местната власт, за да не се налагат по-късно сложни и скъпо струващи корекции”,  заяви Асен Антов

Добавете Вашия коментар

TOP