Празнуваме Никулден в чест на Свети Николай Мирликийски Чудотворец

06 Декември 2016 | 05:27
0 коментара
Общество
Празнуваме Никулден в чест на Свети Николай Мирликийски Чудотворец

На 6 декември празнуваме Никулден в чест на Свети Николай Мирликийски Чудотворец, който е покровител на моретата, езерата и реките, на моряците и рибарите, на семейството и рода.

 

Св. Николай е един от най-почитаните светци в България и в целия християнски свят. Вярванията го нареждат като патрон на рибарите - господар на целия подводен свят. Той е и покровител на плаващите по море, но за свой небесен покровител го считат и банкерите. Празникът е по време на поста преди Коледа, но на този ден се яде риба.

Статистиката посочва, че близо 200 000 души в страната носят името Николай, Николина и производни на тях.

Няма значение обаче дали в семейството някой носи името на светеца, за да се празнува. Традицията повелява да се яде шаран. Всъщност се вярва, че шаранът се приготвя като жертва в чест на светеца.

Разбира се, на този ден празнуват Никола, Николай, Николина, Ненка, Нино. Освен моряците и рибарите, за свой празник го приемат банкерите и търговците.

В българския фолклор, за обичаите съпътстващи празниците на Света Варвара, Свети Сава (5 декември) и Свети Никола (6 декември) има поговорка: "Варвара вари, Сава пече, Никола гости посреща". 


Според народните поверия именно Свети Никола носи първия сняг - падащ от дългата му бяла брада, а най-често бялата снежна зима пристига именно след 6 декември.
 

Задължително на Никулден на масата присъства шарана. Е, достатъчно е и друга риба , но задължително тя трябва да има люспи. Преданията казват, че Свети Никола спасил една пробита лодка от потъване като запушил дупката именно с шаран - това е причината традиционно, именно тази риба да присъства на празника.

Някога на никулденската трапеза задължителен бил рибника (шаран изпечен в тесто) и обреден хляб (в различните населени места се нарича никулски хляб, колак, боговица, светец), които се осветявали.

Според поверието, когато чистите рибата трябва да внимавате да не настъпите някоя паднала люспа, защото можете да се разболеете и умрете. Традиция е и да се сложат най-големите люспи от шарана в портфейла - за да носи пари през цялата година. Костите пък не изхвърляме, а закопаваме в земята или пускаме в течащи води - за да се умножи семейството и да има благополучие. Някога майките използвали костта от главата на шарана (която прилича на кръст) като амулетче, което пришивали в дрехите на малките деца, за да ги пази от болести.

 

На Никулден по българска традиция може да се посвети рибен курбан. Тогава шарана се приготвя цял - пълнен с ориз и орехи, когато е готов се прикадява с тамян, начупва се и се раздава за здраве
Тъй като Никулден е по време на Коледните пости (който свършват на 24 декември), на трапезата освен рибата присъстват и други постни ястия - постни сърми и пипер с ориз, боб, варена царевица, жито и други.

Добавете Вашия коментар

TOP