Празник е! Имен ден празнуват всички с имената: Силвия, Силва, Силвана, Силвестър, Гopан и Гopица, Серафим
На 2 януари почитаме св. Силвестър, папа Римски, както и преп. Серафим Саровски Чудотворец. Отбелязваме също Предпразненство на св. Богоявление.
Свети Силвестър е роден в Рим и живял през III-IV век.
Станал християнин от ранна възраст, докато още продължавали гоненията срещу християнството и сам той бил преследван, но оцелял.
На 30 години Силвестър бил ръкоположен за дякон от папа Милтиад, а след неговата смърт го избрали за римски епископ
и станал тридесет и пети папа. По негово време (314-335 г.) били проведени най-важните реформи на император Константин Велики за прекратяване на гоненията и за спокойствието на Църквата.
Чрез свои пратеници свети Силвестър подписал решенията на Първия вселенски събор в Никея в 325 г.
Преименувал неделния ден от “ден на слънцето” на “ден Господен”, понеже в неделния ден Господ Иисус Христос възкръснал от мъртвите. С думи и дела светителят наставлявал своите духовни чеда. След много и плодоносни трудове, с които привлякъл в Христовата вяра мнозина езичници и юдеи, свети Силвестър починал в мир на 31 декември 335 г.
Свети Серафим е роден в град Курск, Русия, през 1759 г.
На 10-годишна възраст започнал усърдно да изучава Свещеното Писание, но заболял тежко. В критичен момент от болестта той видял в съня си света Богородица, която обещала да го излекува. Това наистина се случило чрез чудотворната Курска икона на Божията майка и здравето му се подобрило, постепенно се възстановило напълно.
Когато станал пълнолетен, се замонашил в манастира в Саров.
Подвизавал се усърдно в молитва и пост както в обителта, така и в килия в гората, където прекарал много години. Завърнал се в манастира Саров, преподобни Серафим се посветил да служи на ближните си с молитви и съвети. Посрещал всички с обръщението “Радост моя!” и поздрава “Христос воскресе!”. С молитвите си изцелявал болни, а съветите му били спасителни за мнозина. Упокоил се в мир на 2 януари 1833 г.
Имен ден празнуват всички с имената: Силвия, Силва, Силвана, Силвестър, Гopан и Гopица, Серафим.
Източник: БТА/Проф. Иван Желев