ПП-ДБ се разделя на две парламентарни групи, но запазва общо политическо сътрудничество
29 Април 2026 | 20:07
1 коментара
Политика
България

Очевидно ще се регистрират две парламентарни групи". Това заяви председателят на"„Продължаваме промяната" Асен Василев след проведената днес среща с коалиционните партньори от "Демократична България". Василев уточни, че въпреки разделянето двете формации ще продължат да действат заедно. "Това, което предложихме на колегите, е да създадем парламентарен съюз за общо действие", каза той. "Ще се явяваме заедно на президентските избори", подчерта Василев, като допълни, че партньорството ще продължи и на местно ниво, включително на частичните избори в район "Средец".
Като причина за решението той посочи различията в някои политики. "Има хора, които седят по-вдясно и не гласуват за общата формация, защото смятат, че нашите политики са прекалено леви", обясни председателят на ПП. Според него съществува и обратната тенденция – част от избирателите на неговата партия намират политиките на "Демократична България" за прекалено десни. "Сега всяка формация ще може да развие собствената си физиономия", каза Василев и посочи, че по ключови теми ще се запази единство: "По въпроси като съдебната реформа винаги сме били заедно". Той отхвърли спекулациите, че решението е резултат от вътрешно напрежение. "Ако се бяхме скарали, това щеше да се случи преди изборите", обясни Василев. Той коментира и политическата ситуация в страната, като отбеляза: "Влизаме в изцяло нов политически момент, с управляваща партия със 131 гласа – нещо, което не се е случвало от 1997 година насам". Ключова среща: ПП и ДБ решават бъдещето на коалицията Днес "Продължаваме Промяната" отправи покана към партиите от "Демократична България" за подписване на Споразумение за създаване на общ парламентарен съюз под надслов "Силна България в Силна Европа".
Предложението предвижда съвместна работа по ключови национални и европейски приоритети. Акцент се поставя и върху съдебната реформа, модернизацията на държавното управление, намаляването на административната тежест, устойчивия икономически растеж и повишаването на доходите. Споразумението залага ясни правила за координация между формациите, включително съвместни законодателни инициативи и редовни срещи за съгласуване на позиции по важни национални и местни теми. Предвижда се и общ подход при ключови политически процеси, включително местни избори.
Освен това "Продължаваме Промяната" заявява готовност за конструктивно партньорство, основано на прозрачност, взаимно уважение и отговорност към гражданите, с цел защита на демократичните ценности и утвърждаване на европейския път на България. "Най-важната новина днес е, че излезе бюджетът на нула, така че няма никакви проблеми, както обяснихме и преди две седмици. Никакви притеснения за българските граждани, никакви притеснения за бюджета на България в момента". Това заяви пред журналисти лидерът на "Продължаваме промяната" Асен Василев на влизане в централата на "Кърниградска", където в 17 ч. започна регулярна среща на коалицията "Продължаваме промяната - Демократична България".
"Имаме ясен мандат за единна парламентарна група на ПП-ДБ", заяви от своя страна съпредседателят на "Да, България" Ивайло Мирчев. "Влизаме на тази среща с ясен мандат от нашите органи за единна група на ПП-ДБ. Това е изключително важно да бъдем обединени и да бъдем заедно, защото трябва да противостоим на тази концентрация на власт в "Прогресивна България" и това е важно за страната. Важно е и на бъдещите президентски избори по-късно тази година да бъдем обединени, за да можем да излъчим силна кандидатура за президент. Това е важно и за страната, и за нашата общност", каза Мирчев.
Асен Василев обяви дали биха управлявали с Румен Радев "Напрежението не идва от нас", коментира Надежда Йорданова от "Да, България" на влизане в централата на "Кърниградска". "Ние влизаме с мандат за обща група, защото така ще дадем по-силен отговор на едноличната власт, която се задава от страна на формацията на Радев и за да дадем силна платформа за президентските избори", каза Йорданова.
Като причина за решението той посочи различията в някои политики. "Има хора, които седят по-вдясно и не гласуват за общата формация, защото смятат, че нашите политики са прекалено леви", обясни председателят на ПП. Според него съществува и обратната тенденция – част от избирателите на неговата партия намират политиките на "Демократична България" за прекалено десни. "Сега всяка формация ще може да развие собствената си физиономия", каза Василев и посочи, че по ключови теми ще се запази единство: "По въпроси като съдебната реформа винаги сме били заедно". Той отхвърли спекулациите, че решението е резултат от вътрешно напрежение. "Ако се бяхме скарали, това щеше да се случи преди изборите", обясни Василев. Той коментира и политическата ситуация в страната, като отбеляза: "Влизаме в изцяло нов политически момент, с управляваща партия със 131 гласа – нещо, което не се е случвало от 1997 година насам". Ключова среща: ПП и ДБ решават бъдещето на коалицията Днес "Продължаваме Промяната" отправи покана към партиите от "Демократична България" за подписване на Споразумение за създаване на общ парламентарен съюз под надслов "Силна България в Силна Европа".
Предложението предвижда съвместна работа по ключови национални и европейски приоритети. Акцент се поставя и върху съдебната реформа, модернизацията на държавното управление, намаляването на административната тежест, устойчивия икономически растеж и повишаването на доходите. Споразумението залага ясни правила за координация между формациите, включително съвместни законодателни инициативи и редовни срещи за съгласуване на позиции по важни национални и местни теми. Предвижда се и общ подход при ключови политически процеси, включително местни избори.
Освен това "Продължаваме Промяната" заявява готовност за конструктивно партньорство, основано на прозрачност, взаимно уважение и отговорност към гражданите, с цел защита на демократичните ценности и утвърждаване на европейския път на България. "Най-важната новина днес е, че излезе бюджетът на нула, така че няма никакви проблеми, както обяснихме и преди две седмици. Никакви притеснения за българските граждани, никакви притеснения за бюджета на България в момента". Това заяви пред журналисти лидерът на "Продължаваме промяната" Асен Василев на влизане в централата на "Кърниградска", където в 17 ч. започна регулярна среща на коалицията "Продължаваме промяната - Демократична България".
"Имаме ясен мандат за единна парламентарна група на ПП-ДБ", заяви от своя страна съпредседателят на "Да, България" Ивайло Мирчев. "Влизаме на тази среща с ясен мандат от нашите органи за единна група на ПП-ДБ. Това е изключително важно да бъдем обединени и да бъдем заедно, защото трябва да противостоим на тази концентрация на власт в "Прогресивна България" и това е важно за страната. Важно е и на бъдещите президентски избори по-късно тази година да бъдем обединени, за да можем да излъчим силна кандидатура за президент. Това е важно и за страната, и за нашата общност", каза Мирчев.
Асен Василев обяви дали биха управлявали с Румен Радев "Напрежението не идва от нас", коментира Надежда Йорданова от "Да, България" на влизане в централата на "Кърниградска". "Ние влизаме с мандат за обща група, защото така ще дадем по-силен отговор на едноличната власт, която се задава от страна на формацията на Радев и за да дадем силна платформа за президентските избори", каза Йорданова.
Добавени коментари
гражданин публикува:
29 Април 2026 | 22:59
Крайно време беше. Стига с така наречените демократи.
На ДБ в "главите" им само как да съсипем "другарчето ".
Трябва да се върне Кирил Петков в НС . ПП имат свои избиратели. Правилна стъпка,.макър и малко закъсняла.






