Потребители: С двойни опаковки търговци крият изтекъл срок на годност на продуктите
Всеки потребител поне веднъж се е натъквал на стоки с изтекъл или изтичащ срок на годност. Ако се усетиш още в магазина, е добре, но не са редки случаите, в които забелязваме, че стоката е развалена или с изтекъл срок на годност едва когато се приберем вкъщи. Често търговци опитват да пласират стоките с изтичащ или изтекъл срок на годност по време на промоции. Това каза Габриела Руменова от платформата „Ние, потребителите“.
Тя даде пример и за друг капан, за който трябва да внимаваме.
„Когато потребителите са привлечени от съобщение за намаление, но отивайки в магазина виждат, че промоционалната стока е изчерпана – се насочват към други стоки, които са оставени в непосредствена близост до празния рафт. Подвластни на емоцията заради това, че намалената стока я няма, посягат инстинктивно към тази, която е в близост, без да погледнат срока на годност. И когато се приберат вкъщи виждат, че той е изтекъл или ще изтече скоро“, коментира Руменова.
Експертът предупреди и за друга нелоялна практика – двойната опаковка. Тя е използвана при предварително пакетираните продукти, поясни Руменова и обясни как една опаковка може да бъде двойна.
„Наскоро имахме подобен случай с опаковка с бисквити. Махаме първия слой опаковка, на който е написана една дата за срок на годност. А в долния слой опаковка – датата е друга. Това показва, че самият производител е подходил така, че да удължи изкуствено срока на годност на продукта. Това обаче не може да се случи и без участието на самия магазин или търговец“, обясни Руменова, цитирана от БНР.
Тя подчерта, че институцията, която трябва да сигнализираме при подобни случаи, е Българската агенция по безопасност на храните.