Пострадалата в асансьора убиец все още е в кома
Най-рано след три дни може да се каже дали животът на пострадалата в пропадналия асансьор Мария Ваклинова е вън от опасност. Тя е стабилизирана, но й предстоят още операции.
Това каза директорът на Окръжна болница д-р Димитър Димитров пред ТВ7. Вчера 41-годишната Мария Ваклинова е претърпяла тежка коремна операция на три органа, предстоят й поне още две – на гръбначния стълб и крака.
Жената се поддържа в медикаментозна кома заради тежката операция и отока в мозъка. Нощта е преминала спокойно, каза д-р Димитров и добави, че с колегите му се борят за най-добрия изход.
БГНЕС припомня, че некачествен ремонт на асансьор отне живота на жена, друга е в болница в тежко състояние, а Държавната агенция за метрологичен и технически надзор не може да отнеме лиценза на фирмата, поддържаща съоръжението. Въпреки инцидента, ще има само акт.
Асансьорът убиец падна от 9-тия етаж в мазето и уби 46-годишна жена, а друга прати в тежко състояние в Окръжна болница. Тялото на загиналата Цветелина Радулчева беше откарано в Съдебна медицина. Съпругът й обясни, че асансьорът е стар и не знае кога точно е правен ремонт за последно.
41-годишна Мария Игнатова бе откарана в Окръжна болница в много тежко състояние. Вследствие на удара жената била с разкъсвания на черния дроб, далака, корема, червата, пикочния мехур, счупени глезени, тежки счупвания по гръбначния стълб и ребрата, и лицево-мозъчна тежка травма.
Няколко часа след трагичния инцидент властите се взеха в ръце и вицепремиерът Екатерина Захариева разпореди извънредна проверка на всички асансьори в страната, която трябва да започне още днес. Три часа след 12.00 часа председателят на Държавната агенция за метрологичен и технически надзор (ДАМТН) Стефан Цанков най-накрая обяви причината за падането на асансьора. Оказва се, че той отне живота на една жена, а друга изпрати в критично състояние в болница, защото въжетата му са се скъсали, поради извършен некачествен ремонт. Стана ясно, че надзорната фирма на асансьора ("НБ лифт-контрол") прави технически надзор на още 12 000 асансьора. Същата има съставени 11 страници протокол за нередности и 15 акта за нарушения. Според Цанов, допускането на инцидента е компилация от отговорности. Първо, кой е извършил ремонта, качествен ли е или не, ако не е, защо надзорната фирма го е допуснала да работи.
Той информира, че агенцията многократно е алармирала за проблемите в сектора и е искала промяна в нормативната база, но не им е било обърнато внимание. Става ясно, че лиценз на фирма за надзор или ремонт на асансьори може да се отнема само поради липса персонал, материална база или наличие на процедури за извършване на ремонта. Безумието е, че поради това ДАМТН не може да отнеме лиценза на фирмата, поддържаща падналия асансьор, а ще и напише само акт, защото отговаряла на всички изисквания по закон. Най-тежкият проблем на работата ни е, че в момента, когато отнемем един лиценз на следващия ден тя идва с нов пакет документи или под друго име и, ако всичко е наред ние не може да откажем лиценз, поясни Цанов.
Конкретните промени, които комисията иска са-ограничаване на броя на асансьорите на един техник до 500; фирма, чиито лиценз е отнет да няма възможност да кандидатства за нов поне 2 години; при актове за неспазване на дейност от техници и инспектори да не могат да упражняват дейността си 2 години; въвеждане на единен регистър на всички съоръжения и техници; увеличаване на санкциите; въвеждане и ограничение на броя на фирмите, които се занимават с поддръжка на асансьори и технически надзор; проверка на асансьорите да се извършва на всяка 1 година. /БГНЕС