Пореден неуспешен опит: След скандали в НС депутатите не избраха председател
Вече повече от месец след парламентарните избори България безпрецедентно няма избран председател на Народното събрание. След повече от четири часа скандали, обиди и размяна на реплики в зала за девети път и днес депутатите не успяха да се обединят около един избор.
След едночасова почивка "за" Атанас Атанасова гласуваха 56 народни представители, "против" 104 и 77 "въздържали се". На прегласуване "за" него гласуваха 56, "против" 109 и "въздържали се".
На второ място беше подложено гласуването на Наталия Киселова. Тя получи подкрепата на 87 депутати, против 63 гласуваха, въздържаха се 88 народни представители. На прегласуване "за" нея гласуваха 88 народни представители, "против" 64 и "въздържали се" 86.
"За" Петър Петров гласуваха 45 депутати, "против" 129 и 63 "въздържали се".
Силви Кирилов получи гласа 48 "за", "против" 120 и 70"въздържали се". След прегласуване за него гласуваха депутати 82, "против" 121 и "въздържа ли се" 35.
На балотаж отидоха Наталия Киселова и Силви Кирилов.
Наталия Киселова получи 88 гласа за, против 61 и 89 въздържа ли се.
Силви Кирилов получи 99 гласа "за", "против" 119 и "въздържа ли се" 20. На прегласуване той получи "за" 100, "против" 119 и "въздържали се" 19.
БТА
Не закъсняха и споровете между депутатите, които превърнаха трибуната в място за ожесточени дебати. Ето какво си казаха те:
Народният представител от "Има такъв народ" (ИТН) Павела Митова каза, че "Демократична България" (ДБ) е тази парламентарна група, която блокира работата на 51-ото Народно събрание. „В предходни парламенти сме виждали как ДБ са гласували заедно с "Възраждане" и не разбираме аргумента им да не подкрепят кандидатурата на Силви Кирилов за председател на НС. В момента именно ДБ е тази, която блокира работата на 51-ото НС", каза още тя.
БТА
"Няма приет бюджет, а повече от месец след изборите да няма избран председател на Народното събрание, такова нещо не се е случвало, причините са странните действия на политически партии, които ни тласкат към поредни предсрочни избори", започна дискусията Мартин Димитров от ПП-ДБ. Според него целта е да се отложи влизането ни в еврозоната. Посланието на Борисов днес (че ще подкрепят Наталия Киселова), смята той, означава, че кандидатът на БСП е най-близък до ГЕРБ. Димитров напомни, че от партията на Борисов първи са казали, че виждат в лицето на Атанасов сериозна кандидатура и сега точно тя е на масата.
ГЕРБ vs ПП-ДБ: Остър спор кой иска управление и кой тласка страната към избори
Тома Биков от ГЕРБ–СДС заяви от трибуната, че „няма да дадат подкрепа на ПП–ДБ, докато не я поискат публично от ГЕРБ-СДС“. Според него изборът на председател не е просто „начин за отпушване“. „Българският парламент не е канализация, че да я отпушваме. В политическата система няма място за неадекватни хора“, категоричен бе той.
Биков отбеляза, че от ГЕРБ казват, че са готови да подкрепят председател на Народното събрание от друга политическа сила, включително от ПП-ДБ, ако това е част от споразумение за коалиция за управление на страната и подчерта, че биха били в управление с ПП-ДБ, ИТН и БСП.
БТА
След това Асен Василев изказа своето становище относно отказа на ГЕРБ-СДС да подпишат декларацията за санитарен кордон срещу Пеевски. „Най-накрая изплюхте камъчето. Вие искате да сформирането управление с БСП, с ИТН и с ПП-ДБ, но не сте готови да подпишете декларацията, която изолира Пеевски. Защо? Вие казвате какво ще потече от този парламент – ние ясно сме написали в декларацията какво искаме да мине като начало“, така отговори Василев на Тома Биков.
По думите му този бюджет ще бъде изпълнен, както е заложено – с 3% дефицит. Правителството каза, че за следващата 2025 г. отново ще има 3% дефицит „Който говори за някакви дупки от 18 млрд. лева, има дупки в главата“, заяви Асен Василев.
Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов също излезе на трибуната с обединяваща реч. „Ок, разделили сме, но защо трябва да продължаваме да ровим там, където не е красиво и за двете партии“, с тези думи лидерът на ГЕРБ се обърна към ПП-ДБ и по-конкретно към Асен Василев, който говори преди него. Появата му там предизвика оживление сред депутатите в залата, тъй като той рядко се качва да говори оттам.
"Излизаме като две авиокомпании, които се състезават да обясняват колко повече самолети са паднали на другите", посочи Борисов.
БГНЕС
След близо два часа дебати председателстващият Силви Кирилов обяви 30 минути почивка, след която обвиненията, обидите и провокациите между депутатите продължиха.
Първа след почивката думата взе депутатът от "Продължаваме промяната – Демократична България" (ПП-ДБ) Лена Бориславова. „В България днес да кажеш, че няма да гарантираш място за хората на Пеевски, се възприема за политическо самоубийство от някои партии. В България днес да се опълчиш дори на хартия на Пеевски се оказва непосилно“, заяви тя от трибуната.
По думите й това се оказва непосилно за Бойко Борисов "може би заради квотата на "Ново начало" в ГЕРБ".
Бориславова подчерта, че декларацията за санитарен кордон около Пеевски и партията му е сработила, но по втория начин и е показала, че такова мнозинство няма и че депутатите дори на думи не смеят да дразнят Пеевски.
Според Борислав Гуцанов от "БСП – Обединена левица" издигането на Атанас Атанасов е взривяване на обстановката и бавене на топката. Гуцанов отбеляза, че е необходим диалог и призова за излизане от политическата криза, а не за нейното задълбочаване.
В евроатлантическия сговор в парламента има една много сериозна дилема – трябва да избере между "Възраждане" и Пеевски. Това каза лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов.
„Кой има интерес от това стопиране работата на парламента? Такъв най-вече има Пеевски", заяви Костадинов.
Явор Божанков от ПП–ДБ заяви, че „теорията да избираш между "Възраждане" и Пеевски е като да лекуваш чума с холера“.
На 29 ноември, когато беше осмият опит за избор на председател на НС, процедурата отново се провали. Депутатите не избраха никого на пореден балотаж, който бе между Силви Кирилов и Наталия Киселова.
В седмицата между осмия и новия девети опит за избор ДСБ предложи на ПП-ДБ Атанас Атанасов да бъде издигнат като обща кандидатура за председател на парламента.
Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов заяви, че изключително уважава Атанас Атанасов, но не става въпрос за личността му. „С две ръце ще гласувам за него, само че аз отговарям пред вас. Ако няма кабинет, няма как да го направя“, заяви Борисов.
Борисов обяви, че ще подкрепят Атанасов, ако има кабинет
"Избираме Рая. Тя подава оставка, избираме Атанасов, когато имаме мнозинство за кабинет. Може да е малцинство, мнозинство", каза още Борисов.
В навечерието на деветия опит лидерът на ДПС-Ново начало Делян Пеевски заяви, че в „този провален 51 парламент“ те нямат да издигат нито председател, нито заместник-председател на НС, нито имат желание да имат председатели на парламентарни комисии. Той призова „провалилите се политици да излязат в сряда, да поемат отговорността и да изберат председател на Народното събрание, за да бъде освободена конституционната процедура и да отиваме на избори“.
От своя страна съпредседателят на „Продължаваме промяната“ Кирил Петков заяви, че „страшният Пеевски може да прави стъпки назад, когато няма избор“. Той добави, че следващата цел е Сарафов да не стане главен прокурор на 16 януари.
Ген. Атанасов: Аз съм общата кандидатура на ПП-ДБ, останалото е в ръцете на другите партии
Проведе се и среща межди БСП-Обединена левица и ГЕРБ-СДС, на която БСП отново потвърди кандидатурата за председател на НС на Наталия Киселова. Предложението на БСП е и ГЕРБ-СДС да я подкрепят, дали това ще стане, ще се разбере в сряда. ГЕРБ ще се консултират със своите колективни органи и ще уведомят социалистите, когато вземат своето решение.
"Аз съм обща кандидатура на коалицията ПП-ДБ, останалото е в ръцете на другите политически сили", заяви пък Атанас Атанасов от ДСБ.
Предстои да видим деветия опит за избор на председател на НС дали ще бъде успешен.