Пореден и неуспешен опит на депутатът Даниела Савеклиева да уреди експолицая Георги Калинков в "ДАИ"
Народният представител и Областен координатор на ПП ГЕРБ - Благоевград Даниела Савеклиева в пореден опит да намери работа на ексченгето Георги Калинков - Калинката, съобщава кореспондентът на Pirinsko.com в региона.
Според източник на Pirinsko.com Депутатът Даниела Савеклиева прави десетки опити, за да намери работа на криминално проявения експолицай Георги Калинков по прякор Калинката в знак на благодарност за активното участие в предизборните кампании на ПП ГЕРБ и протестите срещу правителството на Орешарски. Въпреки поетия ангажимент към експолицая, Савеклиева не успя да върне Калинков в системата на МВР. Той участва и в протестите срещу бившият директор на ВиК - Благоевград инж. Петър Тунев, който бе уволнен от служебното правителство на проф. Георги Близнашки, като в замяна трябваше да бъде назначен за шофьор на новоназначения директор, но въпреки ходатайстванията на Калинков и неговия съпроцесник майор Мирослав Писов депутатът Савеклиева не успя да изпълни желанието му.
По думите на източник на Pirinsko.com, Народният представител Даниела Савеклиева прави опити да назначи Калинков, като инспектор в Държавна автомобилна инспекция - Благоевград (ДАИ).
Изпаднал в немилост Калинков започна работа, като охранител при известният благоевградски лихвар Александър Божков - Биби, след което бе назначен в ОФК Пирин за шеф на охраната на градският стадион "Христо Ботев".
Георги Калинков е бивш служител в спецзвеното за бързи действия към РДВР-Благоевград и бе уволнен от работа заради случая “Чората”. Той и другият главен сержант Янко Граховски обжалваха дисциплинарното наказание пред Окръжен съд-Благоевград, но загубиха делото на първа инстанция.
Двамата бяха изхвърлени от работа пет дни след злополучната акция, а по-късно същата съдба сполетя и офицерите майор Мирослав Писов, лейтанант Борислав Механджийски и кап. Иво Иванов. Двамата главни сержанти са уволнени правомерно със заповед на директора на РДВР-Благоевград ген. Богомил Янев от 16 .11.2005 г., реши окръжният съдия Катя Бельова. Два дни по-рано по заповед на главния секретар на МВР ген. Илия Илиев е назначена комисия, която е извършила проверка по случая. Установено е, че операция “Респект” е предприета след получен оперативен сигнал, че Ангел Димитров-Чората се готви да разпространи кокаин, както и че се занимава с проституция.
На 10 ноември 2005 г., шефът на РЗБОП полк. Александър Костов сформирал група от петима полицаи с ръководител майор Мирослав Писов. Шефът на антимафиотите лично инструктирал всеки един от тях и им възложил конкретни задачи за изпълнение на крайната цел - да бъде задържан Ангел Димитров. Ченгетата са предупредени да спазват мерките за безопасност при изпълнение на полицейските правомощия и да използват физическа сила при необходимост. Това е отразил в докладната от 11 ноември 2005 г., полк. Костов.
Възобновяват делото на петимата полицаи, убили Чората при акция "Респект" в Благоевград през 2005 година.
Според източник на Pirinsko.com делото е възобновено и стартира на 20.03.2015 година във Военен съд град София.
Благоевградчанина Ангел Димитров - Чората почина при полицейската операция "Респект" в Областния град. За убийството му петимата полицай бяха осъдени на първата инстанция затвор. Върховният касационен съд обаче върна делото за ново разглеждане. През ноември 2010 година Военно-апелативният съд намали присъдите им наполовина. На 9 март 2011 година върховните магистрати заседаваха за втори път по това дело и на 9 юни петимата бяха оневинени.
Европейският съд по правата на човека в Страсбург обаче обяви, че в случая българската държава е нарушила чл. 2 от ЕКПЧ – право на живот и чл. 3 – забрана за нехуманно и унизително отношение. Решението по този пункт е взето със шест наедин гласа. Съдът не приема, че има самостоятелно нарушение на чл. 6§1 (право на справедлив процес), доколкото това е част от нарушенията по чл. 2 и чл. 3 от ЕКПЧ.
Жалбата е подадена на 5 декември 2011 г. от четирима роднини на Ангел Димитров. Това са двамата му родители, синът му Райчо, роден през 2000 г. и жената, с която живял на съпружески начала. Държавата ще плати общо 50 000 евро обезщетение на четиримата и близо 35 000 лева за разноски.
Припомняме, че Ангел Димитров известен с прякора "Чората" почина на 10 ноември 2005 г. в Благоевград по време на полицейската операция "Респект", разпоредена от тогавашния вътрешен министър Румен Петков. Делото три пъти стига до ВКС. Първоначално майор Мирослав Писов бе осъден на 19 години лишаване от свобода, а капитан Иво Иванов, старши лейтенант Борис Механджийски и сержантите Георги Калинков и Янко Граховски на по 18 години. Присъдите бяха неколкократно намалявани, докато най-накрая ВКС не ги оправда.
Интересни са аргументите на съда, с които той обявява, че няма нарушение на изискването за безпристрастност на съда заради публичните изявления на министъра на вътрешните работи Цветан Цветанов и на министър-председателя Бойко Борисов, направени през август 2009 г. По същото време, малко след като Военно-апелативния съд произнесе тежки присъди на полицаите в Благоевград е организиран протестен митинг срещу присъдите, на който присъстват над хиляда души, сред които и много полицаи. Горе-долу по същото време Цветанов се среща с роднините на петима офицери, както и с началника на Областната дирекция на вътрешните работи в Благоевград, и дава интервю, в което казва, че полицаите са изпълнявали задълженията си по задание и съответно на закона, те не са извършили убийство.
Министърът изразява убеденост, че по-горният съд ще "подходи [по делото] по-задълбочено" и ще "анализира абсолютно всички факти и обстоятелства, така че [делото] ще има наистина справедливо разрешаване". Горе-долу по същото време премиерът Борисов заяви пред медиите, че присъдите на полицаите ще бъдат отменени и призовава Върховния касационен съд да вземе "правилното решение".
Според ЕСПЧ, макар че тези изявления на вътрешния министър и премиера не са приемливи, в същото време обаче няма достатъчно доказателства, че те са повлияли на съда, защото и след това съдилищата по това дело са произнасяли разнопосочни решения, включително и потвърждаване на осъдителните присъди. Разнопосочните решения на съдилищата са достатъчна индикация, че реално тези изказвания на Борисов и Цветанов не са имали ефект върху съдилищата.
От друга страна обаче, ЕСПЧ коментира критично изявленията на Борисов и Цветанов, като казва, че подобни изказвания на публични фигури в организирана кампания създават впечатлението, че и двамата са правили опит да насочват решенията на съдилищата и с това не са оказали дължимото уважение към съдебния състав. Техните критики обаче очевидно не са били достатъчни, за да повлияят на съда, ако се съди от разнопосочните решения, приема ЕСПЧ.
Същевременно обаче, основната критика на ЕСПЧ във връзка с констатираното нарушение на чл. 2 и чл. 3 от Конвенцията, е към решението на Върховния касационен съд от юни 2011 г., с което полицаите бяха оправдани. Евросъдът приема, че върховните съдии са излезли извън обичайната си роля, като са преразгледали фактите, установени от първоинстанционния и въззивния съд, и са го направили по един много ограничен начин, фокусирайки се единствено върху медицинските доказателства за причината за смъртта, като част от медицинските доказетелства не са включени в анализа.
В същото време, върховните съдии напълно са пренебрегнали множеството доказателства за физическо насилие и ясни опити в първоначалните етапи на разследването да се изкривят медицинските доказателства.
Възобновяват делото на петимата полицаи, убили Чората при акция "Респект" в Благоевград през 2005 година. Според източник на Pirinsko.com делото е възобновено и стартира на 20.03.2015 година във Военен съд град София. Благоевградчанина Ангел Димитров - Чората почина при полицейската операция "Респект" в Областния град. За убийството му петимата полицай бяха осъдени на първата инстанция затвор. Върховният касационен съд обаче върна делото за ново разглеждане. През ноември 2010 година Военно-апелативният съд намали присъдите им наполовина. На 9 март 2011 година върховните магистрати заседаваха за втори път по това дело и на 9 юни петимата бяха оневинени. Европейският съд по правата на човека в Страсбург обаче обяви, че в случая българската държава е нарушила чл. 2 от ЕКПЧ – право на живот и чл. 3 – забрана за нехуманно и унизително отношение. Решението по този пункт е взето със шест наедин гласа. Съдът не приема, че има самостоятелно нарушение на чл. 6§1 (право на справедлив процес), доколкото това е част от нарушенията по чл. 2 и чл. 3 от ЕКПЧ. Жалбата е подадена на 5 декември 2011 г. от четирима роднини на Ангел Димитров. Това са двамата му родители, синът му Райчо, роден през 2000 г. и жената, с която живял на съпружески начала. Държавата ще плати общо 50 000 евро обезщетение на четиримата и близо 35 000 лева за разноски. Припомняме, че Ангел Димитров известен с прякора "Чората" почина на 10 ноември 2005 г. в Благоевград по време на полицейската операция "Респект", разпоредена от тогавашния вътрешен министър Румен Петков. Делото три пъти стига до ВКС. Първоначално майор Мирослав Писов бе осъден на 19 години лишаване от свобода, а капитан Иво Иванов, старши лейтенант Борис Механджийски и сержантите Георги Калинков и Янко Граховски на по 18 години. Присъдите бяха неколкократно намалявани, докато най-накрая ВКС не ги оправда. Интересни са аргументите на съда, с които той обявява, че няма нарушение на изискването за безпристрастност на съда заради публичните изявления на министъра на вътрешните работи Цветан Цветанов и на министър-председателя Бойко Борисов, направени през август 2009 г. По същото време, малко след като Военно-апелативния съд произнесе тежки присъди на полицаите в Благоевград е организиран протестен митинг срещу присъдите, на който присъстват над хиляда души, сред които и много полицаи. Горе-долу по същото време Цветанов се среща с роднините на петима офицери, както и с началника на Областната дирекция на вътрешните работи в Благоевград, и дава интервю, в което казва, че полицаите са изпълнявали задълженията си по задание и съответно на закона, те не са извършили убийство. Министърът изразява убеденост, че по-горният съд ще "подходи [по делото] по-задълбочено" и ще "анализира абсолютно всички факти и обстоятелства, така че [делото] ще има наистина справедливо разрешаване". Горе-долу по същото време премиерът Борисов заяви пред медиите, че присъдите на полицаите ще бъдат отменени и призовава Върховния касационен съд да вземе "правилното решение". Според ЕСПЧ, макар че тези изявления на вътрешния министър и премиера не са приемливи, в същото време обаче няма достатъчно доказателства, че те са повлияли на съда, защото и след това съдилищата по това дело са произнасяли разнопосочни решения, включително и потвърждаване на осъдителните присъди. Разнопосочните решения на съдилищата са достатъчна индикация, че реално тези изказвания на Борисов и Цветанов не са имали ефект върху съдилищата. От друга страна обаче, ЕСПЧ коментира критично изявленията на Борисов и Цветанов, като казва, че подобни изказвания на публични фигури в организирана кампания създават впечатлението, че и двамата са правили опит да насочват решенията на съдилищата и с това не са оказали дължимото уважение към съдебния състав. Техните критики обаче очевидно не са били достатъчни, за да повлияят на съда, ако се съди от разнопосочните решения, приема ЕСПЧ. Същевременно обаче, основната критика на ЕСПЧ във връзка с констатираното нарушение на чл. 2 и чл. 3 от Конвенцията, е към решението на Върховния касационен съд от юни 2011 г., с което полицаите бяха оправдани. Евросъдът приема, че върховните съдии са излезли извън обичайната си роля, като са преразгледали фактите, установени от първоинстанционния и въззивния съд, и са го направили по един много ограничен начин, фокусирайки се единствено върху медицинските доказателства за причината за смъртта, като част от медицинските доказетелства не са включени в анализа. В същото време, върховните съдии напълно са пренебрегнали множеството доказателства за физическо насилие и ясни опити в първоначалните етапи на разследването да се изкривят медицинските доказателства. - See more at: http://pirinsko.com/vyzobnovqvat-deloto-na-policaite-ubili-chorata-pri-akciq-respekt-v-blagoevgrad-prez-2005-g-9136.html#sthash.WgoQuQcf.dpuf - See more at: http://pirinsko.com/vyzobnovqvat-deloto-na-policaite-ubili-chorata-pri-akciq-respekt-v-blagoevgrad-prez-2005-g-9136.html#sthash.WgoQuQcf.dpufИмето на Георги Калинков бе замесено в поредица от скандали, като част от тях стигнаха и в съда, вероятно това е една от причините Народният представител от ПП ГЕРБ Даниела Савеклиева, за да не се справи с поетия ангажимент.
Любопитното в случая е, че възобновяват делото на петимата полицаи, убили Чората при акция "Респект" в Благоевград през 2005 година. Според източник на Pirinsko.com делото е възобновено и стартира на 20.03.2015 година във Военен съд град София.
Благоевградчанина Ангел Димитров - Чората почина при полицейската операция "Респект" в Областния град. За убийството му петимата полицай бяха осъдени на първата инстанция затвор. Върховният касационен съд обаче върна делото за ново разглеждане. През ноември 2010 година Военно-апелативният съд намали присъдите им наполовина. На 9 март 2011 година върховните магистрати заседаваха за втори път по това дело и на 9 юни петимата бяха оневинени.
Европейският съд по правата на човека в Страсбург обаче обяви, че в случая българската държава е нарушила чл. 2 от ЕКПЧ – право на живот и чл. 3 – забрана за нехуманно и унизително отношение. Решението по този пункт е взето със шест наедин гласа. Съдът не приема, че има самостоятелно нарушение на чл. 6§1 (право на справедлив процес), доколкото това е част от нарушенията по чл. 2 и чл. 3 от ЕКПЧ.
Жалбата е подадена на 5 декември 2011 г. от четирима роднини на Ангел Димитров. Това са двамата му родители, синът му Райчо, роден през 2000 г. и жената, с която живял на съпружески начала. Държавата ще плати общо 50 000 евро обезщетение на четиримата и близо 35 000 лева за разноски.
Припомняме, че Ангел Димитров известен с прякора "Чората" почина на 10 ноември 2005 г. в Благоевград по време на полицейската операция "Респект", разпоредена от тогавашния вътрешен министър Румен Петков. Делото три пъти стига до ВКС. Първоначално майор Мирослав Писов бе осъден на 19 години лишаване от свобода, а капитан Иво Иванов, старши лейтенант Борис Механджийски и сержантите Георги Калинков и Янко Граховски на по 18 години. Присъдите бяха неколкократно намалявани, докато най-накрая ВКС не ги оправда.
Интересни са аргументите на съда, с които той обявява, че няма нарушение на изискването за безпристрастност на съда заради публичните изявления на министъра на вътрешните работи Цветан Цветанов и на министър-председателя Бойко Борисов, направени през август 2009 г. По същото време, малко след като Военно-апелативния съд произнесе тежки присъди на полицаите в Благоевград е организиран протестен митинг срещу присъдите, на който присъстват над хиляда души, сред които и много полицаи. Горе-долу по същото време Цветанов се среща с роднините на петима офицери, както и с началника на Областната дирекция на вътрешните работи в Благоевград, и дава интервю, в което казва, че полицаите са изпълнявали задълженията си по задание и съответно на закона, те не са извършили убийство.
Министърът изразява убеденост, че по-горният съд ще "подходи [по делото] по-задълбочено" и ще "анализира абсолютно всички факти и обстоятелства, така че [делото] ще има наистина справедливо разрешаване". Горе-долу по същото време премиерът Борисов заяви пред медиите, че присъдите на полицаите ще бъдат отменени и призовава Върховния касационен съд да вземе "правилното решение".
Според ЕСПЧ, макар че тези изявления на вътрешния министър и премиера не са приемливи, в същото време обаче няма достатъчно доказателства, че те са повлияли на съда, защото и след това съдилищата по това дело са произнасяли разнопосочни решения, включително и потвърждаване на осъдителните присъди. Разнопосочните решения на съдилищата са достатъчна индикация, че реално тези изказвания на Борисов и Цветанов не са имали ефект върху съдилищата.
От друга страна обаче, ЕСПЧ коментира критично изявленията на Борисов и Цветанов, като казва, че подобни изказвания на публични фигури в организирана кампания създават впечатлението, че и двамата са правили опит да насочват решенията на съдилищата и с това не са оказали дължимото уважение към съдебния състав. Техните критики обаче очевидно не са били достатъчни, за да повлияят на съда, ако се съди от разнопосочните решения, приема ЕСПЧ.
Същевременно обаче, основната критика на ЕСПЧ във връзка с констатираното нарушение на чл. 2 и чл. 3 от Конвенцията, е към решението на Върховния касационен съд от юни 2011 г., с което полицаите бяха оправдани. Евросъдът приема, че върховните съдии са излезли извън обичайната си роля, като са преразгледали фактите, установени от първоинстанционния и въззивния съд, и са го направили по един много ограничен начин, фокусирайки се единствено върху медицинските доказателства за причината за смъртта, като част от медицинските доказетелства не са включени в анализа.
В същото време, върховните съдии напълно са пренебрегнали множеството доказателства за физическо насилие и ясни опити в първоначалните етапи на разследването да се изкривят медицинските доказателства.
ОЧАКВАЙТЕ ПОДРОБНОСТИ ПО СЛУЧАЯ!