Появи се нов щам - B.1.621. Предстои ли следваща мутация?
Докато мутацията на Delta коронавируса все повече изтласква другите щамове, вирусолозите започнаха да говорят за нов вариант. В Австрия щамът B.1.621 се появи в отпадъчните води, който беше открит за първи път в Колумбия.
Какво е известно за B.1.621?
Според Световната здравна организация (СЗО) първият случай на B.1.621 е открит в Колумбия през януари. Оттогава патогенът се съобщава в 26 различни страни: 592 случая в САЩ, 56 в Португалия, 47 в Япония, 41 в Швейцария и 23 в Индия. Институтът по безопасност на храните, ветеринарна медицина и околна среда съобщи, че следи от този щам са открити при анализа на отпадъчните води в пречиствателната станция на Werthersee в Каринтия, Австрия. Все още не са известни случаи на заболяването в Австрия.
Сега коронавирусът има хиляди мутации: „Той започна да мутира почти веднага“, обяснява пред bild.de вирусологът от Франкфурт Мартин Щюрмер. "Обаче само няколко щама успяха да оцелеят." Мутацията на вируса е естествен процес, чрез който той се адаптира към околната среда и новите обстоятелства, за да оцелее. Колкото повече се разпространява, толкова по-вероятно е да възникнат мутации, заместващи други щамове.
Няма причина за безпокойство
Понастоящем няма щам коронавирус, срещу който ваксината да не работи. Освен това вирусолозите не смятат новия щам за по-смъртоносен от предишните.
„Щам, който е по-агресивен и смъртоносен от своя предшественик, би бил изключителен и биологично неправдоподобен на този етап от пандемията“, казва епидемиологът Клаус Щьор. Той подчертава, че наличните в момента ваксини ще работят срещу всички щамове, поне до началото на зимата, преди да се наложи да бъдат адаптирани, ако е необходимо.
Превод: GlasNews.bg