Поне 5000 българи остават без пари и лечение всяка година, заради фалшивите ТЕЛК за цигани
Поне 5000 българи остават без пари и лечение всяка година след изпит пред ТЕЛК. Това съобщиха бивши членове на териториалните лекарски комисии, цитирани от „Телеграф“.
Докато посредници уреждат фалшиви експертизи, деца и възрастни със сериозни здравословни проблеми не взимат свидетелства. Зад борда остава 3-годишната Ралица от Добрич, която е със синдром на Даун. След решение на лекарската комисия момиченцето е лишено от средства и терапия. Прегледът бил проведен само от един медик, въпреки разпоредбите на закона, че за процента инвалидност трябва да се произнесат трима експерти. Досега според комисиите увреждането ѝ е било 50%. Според последния документ детето е 20% по-здраво. ТЕЛК-Добрич не дава обяснение защо Ралица е с намален процент, въпреки че за последните три години освен със синдрома на Даун, детето живее и с проблеми с щитовидната жлеза. А прегледът , който определя степента на увреждането ѝ, е бил в на,ален състав.
„В телковото решение има подписи на трима лекари, с което се казва, че са присъствали трима лекари в кабинета. Аз такива лекари не видях“, каза майката на детето Галя Георгиева. От ТЕЛК Добрич ѝ обяснили, че макар и лекарите да не са били на прегледа, са запознати с документацията, процедурата била такава, за да не чакат пациентите. А ниският процент в ТЕЛК-а на Ралица означава,м че оттук нататък тя няма право да посещава рехабилитация.
Пенсия от 120 лева пък загуби 33-годишният Пламен Делев от Бургас. Той е с дегенеративно очно заболяване – кератоконус и е с трансплантирана роговица на дясното око. През 2015 г., веднага след операцията е бил освидетелстван от ТЕЛК със 75% инвалидност и са му отпуснали социална пенсия от 120 лв. Вземал я обаче само година. Дванадесет месеца по-късно отново го накарали да мине през ТЕЛК и въпреки констатираното – че няма промяна в състоянието му, намалили работоспособността му на 65%, вследствие на което изгубил мизерната си пенсия. Между 50 000 и 70 000 българи на година получават за първи път свидетелство от ТЕЛК, показва статистиката на териториалните комисии. Пред тях се явяват и хора, които са ползвали дълги болнични – до 180 дни.
След изтичане на срока експертните комисии се произнасят дали са работоспособни. По данни на районни здравни инспекции за миналата година почти всеки болничен е бил с удължен срок. Начислените обезщетения за отпуск по болест са общо 3 060 744 лв. Съобщиха от НОИ. Изплатени на базата на продължения на болнични листове са 1 169 755 лв. Ако сме извън строя повече от две седмици, отпускът по болес се дава от Лекарската консултативна комисия.