Помага ли имунизацията с БЦЖ ваксина в битката с коронавируса?
Има ли пряка връзка между имунизацията с БЦЖ ваксина и заразяването с коронавирус? Предпазва ли ваксината? Тези въпроси излязоха на дневен ред след анализ на епидемиолози от Технологичния университет в Ню Йорк.
В Германия, Австралия и Нидерландия вече започнаха тестове в опит да се открие дали имунизираните с БЦЖ ваксината имат естествен имунитет срещу Covid-19 и как могат да се сдобият с такъв неваксинираните.
Според учени обаче имунизацията с БЦЖ ваксина по време на карантина е опасна, предаде „бТВ“. Д-р Румен Кофинов, който е директор на лабораторията-производител смята, че държавите, които имат ранни БЦЖ имунизации, каквато е и България, може би са протектирани и има по-малко болни, както и по-малко смъртни случаи.
У нас от 1951 година новородените бебета се имунизират с БЦЖ ваксина задължително.
Педиатърът д-р Гергана Петрова е на мнение, че това, че сме под карантина не означава, че те не трябва да бъдат имунизирани. Реимунизация пък се прави след отрицателна проба манту след навършени 7 месеца, 7 години и 11 години. Тя обаче не се препоръчва от специалистите в периода на карантина.
„Няма нужда да се ходи по лекари, няма нужда да се прави проверка дали сте ваксинирани, или не.“, успокои д-р Петрова.
Д-р Кофинов е категоричен, че поставянето на БЦЖ ваксина първоначално отслабва имунитета, а в момент на пандемия организмът трябва да се бори с нейния причинител и не бива да му се отвлича вниманието.
Има четири страни в света, които произвеждат и изнасят БЦЖ ваксина и България е една от тях.