Ползи и митове: Виненият оцет, приятел или враг на организма
Ключова съставка в любимите ни салатни дресинги, домашни средства за почистване и дори градинарски трикове, оцетът от червено вино е основна част от килера ни. И подобно на своя братовчед ябълковия оцет, може би сте чували, че има множество ползи за здравето.
Ценителите на червения винен оцет го възхваляват за положителното му въздействие върху всичко – от здравето на сърцето до грижата за кожата. Но дали всички тези твърдения се подкрепят от лекарите? Прочетете, за да научите повече за това, което експертите по хранене казват за ролята на червения винен оцет в нашата диета.
Какво представлява червеният винен оцет
Червеният винен оцет се получава чрез ферментация на червено вино. Неговият кисел вкус го прави любим в кухнята, добавяйки вкус към маринати, сосове и всякакви рецепти. Тъй като оцетът от червено вино се състои от оцетна киселина – както всеки оцет – той също е чудесна добавка към домашно приготвени почистващи продукти, тъй като е достатъчно силен, за да пробие твърда мръсотия.
Ползи за здравето от червения винен оцет
Намалява нивата на кръвната захар
Изследванията показват връзка между приема на червен винен оцет и намалените нива на кръвната захар на гладно. Оцетната киселина в оцета може да помогне за забавяне на храносмилането на въглехидратите, като прави освобождаването на глюкоза в кръвния поток по-постепенно, според д-р Мария Кнобел.
Това означава, че консумацията на червен винен оцет преди богато на въглехидрати хранене, като купа паста или печен картоф, може да помогне за понижаване на нивата на кръвната захар. „Това може да бъде особено полезно за хора с диабет тип 2 или инсулинова резистентност, тъй като помага да се поддържат по-стабилни нива на кръвната захар през целия ден“, казва д-р Кнобел, добавяйки, че това може да помогне за отблъскване на апетита и умората, предизвикани от скокове на кръвната захар.
Повишава функционалността на сърцето
Смята се, че антиоксидантите, открити в оцета от червено вино, а именно ресвератролът, който се намира в червеното грозде, подпомагат сърдечната функция, казва д-р Кнобел. „Някои проучвания предполагат, че редовната консумация на оцет може да помогне за понижаване на кръвното налягане и нивата на холестерола, като и двете са рискови фактори за сърдечни заболявания.“
Намалява вероятността от образуване на кръвни съсиреци
Червеният винен оцет също съдържа полифеноли, които могат да помогнат за намаляване на шанса на тялото да развие кръвни съсиреци, казва д-р Кнобел. Въпреки това, трябва да се проведат повече изследвания, за да се разбере напълно тази корелация.
Развенчаване на митовете за червения винен оцет
Въпреки че проучванията показват, че червеният винен оцет може да помогне за понижаване на кръвната захар и насърчаване на здравето на сърцето, той не може да се разглежда като крайно решение за сърдечно-съдово здраве. Може да е част от здравословна диета, но не е заместител на значими промени в начина на живот и лекарства, предписани от вашия лекар. „Управлението на кръвното налягане обикновено изисква цялостен подход, включително диета, упражнения и понякога лекарства, вместо да разчитате на един хранителен продукт“, казва Кнобел. Въпреки че червеният винен оцет предлага много обещани ползи, той вероятно не е магически еликсир.
Не лекува хронични заболявания
Един вреден мит за червения винен оцет е, че може да лекува рак. „Докато червеният винен оцет съдържа антиоксиданти като полифеноли, за които е доказано, че намаляват риска от рак в някои проучвания, твърдението, че може да лекува рак, е значително преувеличено“, казва д-р Кнобел.
Няма да детоксикира тялото ви
Думата „детокс“ често се използва във връзка с червения винен оцет. Според Кнобел това е поредната заблуда. „Човешкото тяло има свои собствени ефективни системи за детоксикация, предимно черния дроб и бъбреците, които не се нуждаят от помощ от хранителни добавки или специфични храни.“