Политическите партии ще могат да получават дарения от физически и юридически лица
Политическите партии ще могат да получават дарения от юридически лица и еднолични търговци.
Това реши парламентът с приемането на второ четене на промени в Закона за държавния бюджет на Република България за 2019 г., с които се изменя и Законът за политическите партии. По този начин бяха дадени допълнителни възможности за финансиране на дейността на политическите партии, след като парламентът гласува намаляване на партийната субсидия до края на годината от 11 на 1 лев за получен действителен глас.
Политическите партии няма да могат да получават средства от юридически лица и от еднолични търговци, които имат просрочени публични задължения и/или са регистрирани в юрисдикции с преференциален данъчен режим. Редакцията беше предложена от председателя на НФСБ и депутат от Обединени патриоти Валери Симеоновв хода на дебатите. Премахна се и ограничението дарението от едно физическо лице за една календарна година да не може да надхвърля 10 000 лв. Депутатите задължиха общините да предоставят безвъзмездно офиси на политическите формации.
От БСП възразиха срещу частното финансиране на политическите партии. Крум Зарков посочи, че в продължение на години е постигнато прозрачно финансиране на политическите партии, а сега се връщаме назад. Вместо отпадане на един мониторинг, ще ни доведат друг, коментира той. В отрицателен вот Драгомир Стойнев заяви, че е гласувал против, защото управляващите са въвели данък корупция за българските фирми.
Председателят на бюджетната комисия в парламента Менда Стоянова упрекна социалистите, че нямат нито едно предложение, с цел непоемане на отговорност, а само критикуват инициативите на другите. През цялото време вашата позиция беше само против, коментира тя.