Покъртително! Инвалид от Югозапада мъкне вода с количката си
Хората са принудени да пълнят туби
Два месеца селото е на сухо
От чешмите тече ръжда
С инвалидна количка пренася 11-литрови туби с вода мъж с увреждания!
Причината - близо два месеца в кюстендилското село Баланово има режим на водата. Местните хора с дни стоят на сухо, а когато водата тръгне, от чешмите им руква гнусна ръждива течност. Жителите пълнят бидони и туби, но живителната течност не стига.
Особено страда от ситуацията Методи Стоименов, който е с увреждания. Мъжът отива да пълни тубите с инвалидната си количка. Той връзва 11-литровата бутилка за кръста си и макар и бавно, успява някак да се придвижи и да стигне дома си.
Силно разтревожени са и останалите домакинства, тъй като не могат да покриват нуждите в домовете си. Ръждивата вода не става нито за пиене, нито за гответе. Дори една пералня не могат да пуснат.
Особено тежко е положението на по-високите части в селото - в ниското от време на време чешмите прекапват, но във високото е безкрайна суша.
Местната власт признава, че не може да се справи със сложната ситуация.
"Вече не ми се идва и на работа, само ме срещат стотици и ме питат какво става с водата. Имаме ВиК, което не знам дали работи, но щом не могат да оправят проблема, значи е неработещо", заяви кметът на село Баланово Явор Митов.
Експертите на ВиК казват, че причината е в хората и повече в поливките в градините. "Водата е само за питейно-битови нужди, те плачат, че градините им изсъхнаха, затова я търсят тая вода", добави техническият ръководител на ВиК Атанас Бельов.
Оттам се заканват, че ще започнат акция срещу всички, които поливат градините си и харчат водата от резервоарите.
В Баланово се заговори за проблеми с водата още преди три години. Жителите разказаха тогава, че никой не се осмелява нито да пие от водата, нито да я използва за битови нужди, защото всичко побелява от нея.
"Желаем да заплащаме водата, не като питейна, след като не може да се пиене, а като промишлена. Даже и за поливане не става. Нагарча, с вкус на метал, мирише. Никой не пие такава вода", скочиха гневно местните хора.
Тогава от ВиК признаха, че са завишени стойностите на сулфатите във водата./България днес/