Победи за Черноморец, Балкан и ЦСКА в НБЛ, Ямбол надви Шумен и си осигури място в топ 8 за Купата на България

17 Февруари 2024 | 07:05
България

Лидерът Черноморец се справи при гостуването си на Левски с 90:79 (19:21, 30:25, 21:11, 20:22) в София в мач от 22-я кръг в Националната баскетболна лига за мъже (НБЛ), последен от втория етап на първенството, след който станаха ясни и всички участници в топ 8 на турнира за Купата на България. Бургазлии стигнаха до четвъртата си поредна и общо 19-а победа, а „сините“ претърпяха 16-а загуба.

Домакините от Левски изиграха по-добра първа четвърт, но в началото на втората Черноморец овладя мача и до края на срещата не изпусна водачеството. На почивката резултатът бе 49:46 в полза на гостите, а след 30 минути игра те вече водеха със 70:57.

Травис Макконико бе най-полезен за Черноморец с 20 точки, 7 борби и 4 асистенции, а с 18 точки, 7 борби и 5 асистенции за успеха допринесе Шон Смит.

С „дабъл-дабъл“ за Левски завърши Димитър Маринчешки, реализирайки 17 точки и 13 борби.

ЦСКА прекъсна негативната си серия от шест загуби с успех като гост на Берое с 98:92 (30:20, 22:29, 22:23, 24:20) в Стара Загора в друга среща от кръга. „Червените“ постигнаха 13-а победа от началото на сезона, а Берое инкасира четвърто поредно и общо 14-о поражение. ЦСКА приключи втория етап на НБЛ на пета позиция и заедно с шестия Черно море Тича оформиха първата шестица в шампионата.

Двубоят премина с превъзходство на гостите от София, макар на моменти старозагорци да изравняваха играта. Берое изоставаше с 49:52 след първото полувреме и със 72:74 преди заключителните 10 минути. ЦСКА изпусна за кратко инициативата в началото на последния период, но впоследствие вдигна разликата над 10 точки.

Георги Боянов се отличи за „червените“ с 25 точки, 9 борби и 4 асистенции, а Александър Радукич се включи с „дабъл-дабъл“ от 22 точки и 10 борби.

Антун Маричевич оформи „дабъл-дабъл“ за Берое с 25 точки и 10 борби, докато Даръл Дейвис се отчете с 24 точки, 5 борби и 5 асистенции.

Шампионът Балкан надделя трудно над Академик Пловдив с 86:85 (26:22, 23:24, 20:24, 17:15) като домакин в Ботевград, записвайки шестата си поредна и общо 14-а победа. За пловдивчани загубата бе 15-а до момента.

Двата състава направиха интересен и оспорван двубой, в който разликата не надвиши 9 точки. Ботевградчани поведоха именно с толкова във втората четвърт, но Академик се доближи до 46:49 на почивката, а преди четвъртата част имаше точка аванс – 70:69. Балкан успя за се пребори за успеха, въпреки че позволи намаляване на преднината си от 86:81 до 86:85 и не отбеляза кош в последните две минути и половина.

Най-резултатен за домакините бе Мартин Сотиров с 25 точки, а 19 добави Майки Диксън.

Джъстин Мккол оформи „дабъл-дабъл“ от 17 точки и 11 борби за тима от Пловдив.

Отборът на Шумен претърпя домакинско поражение от Ямбол със 79:80 (27:19, 23:20, 19:14, 10:27) след като водеше до самия край на мача. За Шумен загубата бе втора поредна и общо 15-а, а Ямбол прекъсна серия от четири поражения и записа осма победа от началото на сезона. С успеха тимът на Ямбол си осигури осмата позиция след втория етап на първенството и място на четвъртфиналите за Купата на България през март.

Домакините имаха аванс от 50:39, а в края на трета част преднината им бе 69:53. В първите минути на последната четвърт разликата достигна 17 точки в полза на Шумен, но силна серия на гостите и кош на Николай Михайлов при оставащи 13 секунди донесе успеха за Ямбол.

Михайлов и новото попълнение Маркедрик Бел реализираха по 16 точки за състава от Ямбол, като първият добави 6 борби, а вторият – 8 борби.

За Шумен Брайън Камерън завърши с 23 точки, 7 борби и 8 асистенции.

Срещи от 22-я кръг в Sesasme Национална баскетболна лига за мъже (НБЛ):

Левски – Черноморец           – 79:90 (21:19, 25:30, 11:21, 22:20)
Шумен – Ямбол                 – 79:80 (27:19, 23:20, 19:14, 10:27)
Берое – ЦСКА                  – 92:98 (20:30, 29:22, 23:22, 20:24)
Балкан – Академик Пловдив     – 86:85 (26:22, 23:24, 20:24, 17:15)
Черно море Тича – Миньор 2015 – 86:69 (18:17, 21:22, 19:17, 28:13)

от четвъртък:
Рилски спортист – Спартак Плевен – 88:87 (20:20, 25:22, 20:23, 23:22)

10. Академик Пловдив	22	7   15	1738:1861   29
11. Миньор 2015	        22	7   15	1624:1832   29
12. Левски	        22	6   17	1601:1717   28
източник:БТА/Кремена Младенова