По традиция с храмовия празник в село Брестово завършва годишния цикъл от църковните събори на открито в симитлийска община
В навечерието на големия християнски празник Архангеловден миряни от симитлийска община се събраха по традиция на поляните край Тросковския манастир.
В слънчева неделя, още в края на месец октомври, миролюбиви християни от община Симитли, запалиха свещица в храма, сгушен в полите на Малешевска планина в село Брестово. Там, пред църквата, свещеник остлужва литургия за здраве и освещава курбана, дар от шепата местни жители, останали днес в планинското селце.
Манастирът в Брестово е с многовековна история.
Първите писмени данни са от 1149-та година. От този манастир преди векове започва събирането на дарения за изграждане на Рилския манастир. Преданията разказват, че градежът на църквата в Рилския манастир в първоначалния му вид е правен по макет на Тросковския манастир. От тук са пренесени и огромните казани за курбан, които и до днес ги има в манастира в Рилската света обител.
Манастирът е опожаряван два пъти по време на робството. Силното земетресение през 1904-та година изравнява божия храм със земята. Възстановен е с доброволен труд и дарения от местните веднага след опустошителното крупнишко земетресение. Иконостасът в църквата е почти на 90 години, съхранен в автентичния си вид.
Днес от манастирския комплекс е запазена само църквата, посветена на Св. Архангел Михаил- светецът, почитан като вожд на небесните сили в борбата им срещу духовете на мрака и злото. Църквата в село Брестово е стопанисвана през последното столетие от потомци на свещеника, който отслужил първата литургия в новоизградената църква след 1904-та година. Днес се поддържа от миролюбиви християни в селата Брестово и Тросково. Традиция от десетилетия е в навечерието на Архангеловден миряните да се събират на църковен събор край храма, да запалят свещица за здраве и да хапнат вкусен курбан.
По традиция с храмовия празник в село Брестово завършва годишния цикъл от църковните събори на открито в симитлийска община.