По какви проекти работи община Гърмен? Говори кметът Феим Иса
На нова спортна площадка ще се радват учениците в село Горно Дряново. Проектът ще бъде дофинансиран със значителна сума и от община Гърмен, за да може децата в ОУ „св. Паисий Хилендарски“ да провеждат дейности на открито, имайки модерни условия за това, както във всяко друго българско училище.
Проектът е предизвикателство, защото ще се изпълнява върху стръмен склон, какъвто е и целият терен в красивото родопско село.
А за всички проекти на община Гърмен и предизвикателствата в тяхното изпълнение разказва кметът Феим Иса.
– С инвестиционната програма на общината, която беше одобрена и от Народното събрание, и от Министерски съвет, през Регионалното министерство, общината имаше 10 млн. лева за проекти. В това число – 5 млн. лева за ремонт и реконструкция на улична мрежа, ремонт и реконструкция на стадиона в село Дебрен, брегоукрепителни мероприятия около река Канина, довеждащи водопроводи на селата Осиково и Рибново. Тази програма върви. Бавно се случват нещата. За някои от тези обекти все още нямаме авансово преведени средства. Проектът за 2 млн. лв. улици е приключен, но фирмата е получила само авансово плащане. Очакваме междинните и окончателните плащания, за да могат фирмите да продължат. Преди няколко беше дадена строителна линия за реконструкцията на стадиона в село Дебрен. Сигурен съм, че всички тези проекти ще се случат, макар и със забавени темпове.
Проектът, който е свързан с водоснабдяването на селата Осиково и Рибново, към настоящия момент е спрян, тъй като в месеците на засушаване водоизточниците, водохващанията, които бяхме планирали, нямаха вода. Затова в момента община Гърмен изработва нов проект за тези две села, който е свързан с изграждането на помпена станция на река Вищеришка. Получихме и писмо от Министерството на околната среда и водите, което дава възможност общината да заяви водовземане от 15 л/сек. Това е първият положителен отговор. Проектантите работят по изготвянето на проекта. Надявам се той да намери своята реализация, за да може проблемът с безводието на тези две населени места да бъде решен окончателно.
Разбира се, работим и по други проекти, свързани с водоснабдяването на селата, тъй като се оказва, че проблемът с безводието е сериозен и при нас, не само в големите градове и други точки в страната. При продължителното засушаване голяма част от повърхностните водоизточници и при нас пресъхнаха и се налага да търсим възможности с подобни проекти, свързани с водоснабдяването на селата.
Такъв е и големият проект, свързан със селата Ковачевица, Лещен, Горно Дряново, за които сме говорили преди години, когато аз споделих, че проектът е одобрен от Министерството на околната среда и водите, предприятието за управление на дейности по опазване на околната среда, имаме сключено споразумение. В процеса на работа, когато фирмата беше закупила вече материалите и предстоеше откриване на строителната линия, се оказа, че имаме проблеми със съгласуването на парцеларните планове. Наложи се отново една дълга процедура, изработване на нови парцеларни планове, тяхното одобрение в Общински съвет, обнародване в Държавен вестник. В момента документите са в Министерството на земеделието, за да ни разрешат преминаване през горския фонд. Ако и от там получим положителен отговор, на който искрено се надявам, защото това е проект с първостепенно значение за общината и за хората, пролетта да започнем изграждането и на тези големи проекти.
Подобни проблеми се появиха и в селата Крушево, Ореше. От край време имаме проблеми с водоснабдяването на село Крушево. Така че основните усилия на общината са насочени към решаването на този жизнено важен проблем – селата да имат вода! Без вода неудобствата за хората са големи.
Разбира се, работим и по други проекти. Готвим проект за трансгранично сътрудничество с община Тасос. Концепцията е одобрена. Надявам се нещата да продължат в посока да имаме сключени договори, да реализираме проекти, свързани с туризма.
Партньори сме на община Гоце Делчев по програмите за ИТИ /Интегрирани териториални инвестиции/. Там се предвижда община Гърмен да санира, ремонтира и обзаведе три Здравни служби – в село Гърмен, в село Долно Дряново и в село Дебрен. Другите две Здравни служби в общината бяха санирани и ремонтирани през „Красива България“ с финансиране и от бюджета на общината.
На финалната права сме и предстои ремонтът на читалището в село Огняново. Проектът е свързан със средствата, които идват от ЕС, във връзка с Ковид кризата по плана за възстановяване и устойчивост. Там са заложени близо 1 млн. лева.
Стартира и работата по проекта за саниране училището в село Гърмен по програмата за енергийна ефективност.
Разбира се и онова, което можем да заделим от нашия бюджет за подобряване средата за бизнес и развитие на туризма, го правим. Предстои приключване и отчитане на проекта – ремонт и изграждане на нова инсталация за минерална вода, за да могат хотелите да се захранят с топла минерална вода.
В тази посока предстои изготвянето на проект за изграждане на огромен резервоар за минерална вода, тъй като се оказва, че тя вече не може да задоволи нуждите на всички хотели и се налага изграждането на система за съхранение на минералната вода. Готвим се и в тази посока, за да можем да помогнем на хотелиерите за развитието на туризма.
Продължаваме с ремонта на калдъръмите в селата Ковачевица и Лещен.
Предстои сериозна инвестиция на община Гърмен по отношение на реновирането на тротоарните пространства в селата Огняново и Марчево. Там текат сериозни ремонтни дейности н пътното платно, но тротоарите са общинска собственост и ние трябва да заделим сериозен финансов ресурс за отремонтиране на цялото тротоарно пространство, което в момента се разрушава при ремонта на пътя от село Господинци до Чинара в село Гърмен.
Продължаваме да кандидатстваме по проекти, най-вече към Министерството на труда и социалната политика, както и по европейски проекти, свързани с предоставяне на домашна подкрепа, домашен помощник на възрастни хора, над 65 годишна възраст, които са самотни и имат нужда от такава услуга, за да може някой – близък, съсед – да се грижи за тях. Около 60 човека са мисля, на територията на общината, които получават тази услуга.
Имаме и друга програма, която работим и която приключва в края на тази година – тя е за асистентска подкрепа, с европейски средства. На хора с ТЕЛК и в невъзможност да се самообслужват, също предоставяме такава услуга. На близки, роднини на болни хора им се дава възможност срещу заплащане да се грижат за близките си хора.
Продължаваме и с разгръщането на програмата за топъл обяд, за която знаете, че успяхме да достигнем до всяка една крайна точка на общината, до всяко едно населено място. Хората, които имат нужда и които отговарят на условията получават топъл обяд от общината.
Работим по програмата за младежка заетост. Над 70 младежи от общината се обучават при нас, имат заетост при нас, във всички населени места на територията на община Гърмен. Не сме забравили и тях – младежите.
Опитваме се да помагаме на всички, останали далече от погледа на хората – възрастни, млади, които имат нужда от подкрепата на общинска администрация.