Планински спасители от Банско: Тенденцията е за намаляване на спасителите
В днешния ден говорим за думите „спасение“ и „саможертва“. В тези две думи се влага целият смисъл от тяхната работа – планинските спасители Атанас Уков и Благовест Обецанов.
„Планината е и гостоприемна, и опасна. Всеки, койот иска да иде в планината, трябва да се съобразява с нейните особености. Тя може да се промени много бързо“, каза Благовест Обецанов в предаването „Тази събота и неделя“ по bTV.
„Сезонът беше натоварен. Имаше немалко акции. В нашия район нямаше лавинни инциденти. През лятото също има немалко инциденти. Има предпоставки за инциденти. Хората не оценяват планината, както трябва“, коментира Атанас Уков. Според спасителите хората се вслушват в съветите им. Новият медицински хеликоптер също е важна тема в техните среди.
„Надяваме се час по-скоро да имаме достъп до него. Не само заради нашия труд и този на доброволците. Говорим за „златния час“ и живота на пострадалите. Въпреки липсата на лебедка, той би бил от огромна полза и може да се използва в повечето спасителни акции. Това не е основният проблем. Ще дойдат и хеликоптери с лебедки“, коментира Уков. Планинската спасителна служба има нужда от високопроходими автомобили, тъй като автопаркът ѝ е остарял. Спасителите се надяват на нови автомобили, тъй като някои от тях са произведени преди 1980 г.
„Съставът на Планинската спасителна служба е от доброволци. За съжаление все по-малко млади хора изразяват желание за този труд. За да стане човек доброволен планински спасител, процесът е доста дълг. Говорим за обучението. Минава се през няколко курса. Хората преценяват дали искат, или не искат да го правят. Тенденцията е за намаляване на спасителите“, посочи Благовест Обецанов.