Писателят Нидал Алгафари на гости в Белица

23 Октомври 2018 | 16:46
0 коментара
Култура

Писателят Нидал Алгафари представя 4 свои книги – “ Боже ,защо Господ лъже?“ , “ Аллах,милост нямаш ли?“ , „Любиш ли ти Бог си!“ и последната “ Орисани да избираме“

ЧАС НА СРЕЩАТА 18.00, ДАТА 23 ОКТОМВРИ /ВТОРНИК/!

МЯСТО – ЗАЛАТА НА ТУРИСТИЧЕСКИ ИНФОРМАЦИОНЕН ЦЕНТЪР ПРИ ЧИТАЛИЩЕ „ГЕОРГИ ТОДОРОВ-1885″

Книгите са художествени романи . Разказват основно за българските обичаи и традиции. През живота на героите , разбираме за калушарстквото ,нестинарството ,Еньов ден , Спасов ден и още много български празници и обичаи. Героите в романите на Нидал Алгафари оживяват пред нас благодарение на писателския му талант и умението да предава чувство на битието им.Четейки тези книги онова отминало време ни завладява с присъствието си и начина по който е представено. Усещаме красотата и разнообразието на българските народни обичаи, които са езически. Има и попове, монаси, дервиши, богомили, даалии, казалбаши, нестинари . Все едно си правим една разходка във времето ,като в приказка която не искаме да свърши.

Природните описания и любовните истории в книгите са посгинати в типичния за този автор стил ,с много детайли и много чувство.Има и мистика , има и самодиви.

Писателят категорично се обябява срещу насилието под каквато и да е форма , застава на страната на толерантността.

В романите авторът ни напомня и за места и личности, които разкриват силата на българския дух – Рилския, Бачковския, Преображенския и Троянски манастири, мостовете на Кольо Фичето. Роденият от смесен брак на българка и сириец режисьор признава, че е 150% българин. И за написването на книгите го провокирали уроците на дъщеря му. „Когато започнахме да търсим материали за историята и исторически личности се убедих, че за някои от тях информацията е твърде малко”, разказа пред присъстващите Алгафари. Той е убеден, че има имена от българската история, които заслужават много повече от няколкото реда в учебниците.Чрез книгите си Алгафари се опитва и да опише реалния образ на чорбаджията, на богатия човек от онова време. Чорбаджиите са наричани изедници, но благодарение на тях са строени църкви, манастири, училища.Авторът ни пренася в един различен свят, едновременно близък и далечен, познат и непознат. Следваме героите и техните истории и се замисляме за традициите, историята, любовта и помним основното му послание -“ Да се опитаме да бъдем по-добри!

Добавете Вашия коментар

TOP