Пийте топъл чай в жегите и избягвайте климатиците

28 Юни 2026 | 11:53
0 коментара
Любопитно
България
Пийте топъл чай в жегите и избягвайте климатиците

Според климатолога Христо Попов през следващите дни в България ще остане много топло, но екстремни стойности от около 40 градуса все още не се очакват. По думите му още от средата на седмицата се очаква промяна на времето с локални, а впоследствие и по-обхватни краткотрайни валежи и гръмотевични бури, които ще доведат до временно понижение на температурите.

Освен прогнозата за времето, климатологът даде и няколко важни съвета как по-лесно да се справяме с жегите. „Моята тайна е, че в тези горещини обичам да пия топъл чай. Наистина помага“, твърди той. 

И препоръчва хората да избягват излизането навън в най-горещите часове на деня, когато това е възможно. „Гледам да стоя на сянка и на прохладно. Избягвам и продължителния престой в помещения с климатик“, заяви той в ефира на NOVA.

Според него една от най-честите грешки е прекалено голямата температурна разлика между външната среда и помещенията. „Добре е температурата вътре да не бъде с повече от 10 градуса по-ниска от тази навън. Това е оптималната разлика, която позволява на организма по-лесно да се справи с топлинния стрес“, посъветва той. 

Климатологът допълна, че плътните завеси и ограничаването на пряката слънчева светлина в жилището също помагат за поддържането на по-ниска температура.

Според климатолога България трябва много по-активно да се подготвяме за все по-горещия климат. „Отдавна призовавам да се вземат мерки за адаптация на градската среда – повече сенчести места, повече дървета по големите булеварди и пространства за разхлаждане. Новото строителство също трябва да бъде съобразено с климатичните промени. Всяка нова сграда трябва да бъде проектирана с мисъл за по-високите температури, които ни очакват. За съжаление това все още не се прави в достатъчна степен“, изрази мнение той.

Добавете Вашия коментар

TOP