Петър Стоянов: Една нация е силна тогава, когато има общ перспективен национален проект
Една нация е силна тогава, когато има общ, приемлив за всички и перспективен национален проект.
Това каза Петър Стоянов, президент на България в периода от 1997 до 2002 г., на премиерата на документалния филм „Петър Стоянов. Свободният президент“.
Емблематични лица от политиката, културата, академичните среди, приятели и колеги препълниха столичната галерия “Сан Стефано”, за да видят премиерата на документалния филм на живота на Петър Стоянов като президент.
„Миналото е изключително важно. Да стъпим на нашата славна история е изключително важно. Но не по-малко важно е чувството на солидарност на гражданите на една държава, на нашата малка държава България, чувството, че имаме общ, привлекателен за всички ни и перспективен национален проект. И този национален проект е членството ни в НАТО и Европейския съюз и чрез него – подобряването и на стандарта на живот, подобряването и на цялостния психологически климат в България, ако щете - да бъдем по-добри, по-възпитани един към друг“, заяви след прожекцията Стоянов.
Заливащите ни фалшиви новини, цинизма, с който се поднасят повечето неща, случващи се у нас и извън нас, лековерието, с което твърде много наши съграждани се отнасят към тези лъжи и са готови да ги приемат - всичко това в много голяма степен ме засяга лично, каза още Петър Стоянов.
Петър Стоянов посочи най-важната последица от Съединението
Сценарист на документалния филм, част от поредицата „БНТ представя“, е Надя Обретенова, режисьор е Димитър Шарков, а оператор – Пламен Герасимов.
„Вероятно мнозина от вас са наблюдавали тази рубрика и знаят с какво внимание и по какъв начин ние подхождаме към знаковите личности от България от сега и от близката ни история“, каза Обретенова. „Правила съм много документални филми, но този филм е особен“, допълни тя.
“Всеки народ в своята колективна памет съхранява това, което е важно - каза генералният директор на БНТ Емил Кошлуков. - Когато ние съхраняваме днешната памет, ние мислим занапред как тя да остане, защото какво ще стане след нас, е в божиите ръце, но какво ние ще оставим, е в нашите ръце. Затова вярваме, че трябва да останат споменът и паметта за важните събития и фигури, истории и разкази”, посочи той. По думите му, съхраняването на днешната памет е мисъл за това как тя да остане занапред.
„Ние в БНТ вярваме категорично, че трябва да остане паметта, споменът за важните определящи събития, фигури, истории и разкази“, коментира Кошлуков.
Днес решихме да напишем разказа за Петър Стоянов, защото вярваме, че в бъдещето, когато нас няма да ни има, трябва да формираме паметта, спомена такъв, какъвто в културната ни памет би трябвало да се съхранява, каза още генералният директор на обществената телевизия.
Със сигурност големите положителни неща, които се случват, не могат да се състоят, ако някoй не поеме отговорност - каза първият премиер на правителството на СДС през 1991-1992 г., а сега конституционен съдия Филип Димитров. И допълни, че ако не бяха стъпките, предприети от Петър Стоянов, България нямаше да е същата.
Именно Петър Стоянов прокарва в трудни времена евро-атлантическата посока за България - още в първите дни като президент иска от служебното правителство на Стефан Софиянски през 1997 г. стъпки за курс към НАТО. А през 1999 г. по негова покана у нас дойде американският президент Бил Клинтън. 24 г. по-късно Клинтън и Стоянов отново се видяха на българска почва (виж вдясно).
След прожекцията думата взе и самият Петър Стоянов.
“Когато ми се обадиха Надя Обретенова и Димитър Шарков с идеята да правят такъв филм, да си призная бях леко недоверчив, защото си казах: “Ми те даже не ме познават, а и са по-млади - дали ще вникнат в духа на времето?. Сега от все сърце искам да им благодаря, както и на целия на екип на БНТ в лицето на директора Емил Кошлуков. Благодаря ви, аз съм развълнуван - нещо, което не ми се случва често”, каза още бившия президент.
“Гледайки кадрите от филма и наблюдавайки това, което се случва днес в България - заливащите ни фалшиви новини, цинизмът, с който се поднасят повечето неща, случващи се у нас и извън нас - това е умишлено търсен цинизъм с цел да бъдат заблудени големи слоеве от обществото. Лекотата и лековерието, с което твърде много наши съграждани се отнасят към тези лъжи и са готови да ги приемат. Всичко това ме засяга лично”, каза още Петър Стоянов.
Той обърна внимание, че миналото е изключително важно, включително с това да стъпим върху нашата славна история.
Стоянов посочи най-тежкия си момент като президент - подкрепата за натовските въздушни удари срещу режима на Милошевич. И разказа как покойната Нери Терзиева му се обадила късно вечерта и му казала да превключи на Си Ен Ен, за да чуе как се дава заповедта за въздушни удари срещу Белград.
Сред гостите бяха и бившият външен министър Соломон Паси, бившият здравен министър Илко Семерджиев, Илия Лазаров от СДС, журналистите Иван Гарелов, Валерия Велева, Венелина Гочева. Там бяха легендите на естрадата Богдана Карадочева, Васил Найденов и Кирил Маричков,
Филмът, озаглавен „Петър Стоянов. Свободният президент“ ще бъде излъчен по БНТ1 на 17 май.Епицентър.бг